W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Filmowy kierunek na Politechnice Lubelskiej

Filmowy kierunek na Politechnice Lubelskiej
09.05.202408:37

Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztofa Żuk oraz rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater 08.05.24. - podpisali porozumienie w ramach, którego w Lublinie będzie się kształcić nowe pokolenie filmowców.

Umowa o współpracy została zawarta w ramach starań o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 i wdrażania Strategii Lublin 2030. Ma ułatwić kształcenie przyszłych pracowników branży filmowej - poprzez umożliwienie im zdobycia doświadczenia bezpośrednio na planach filmowych. Jest to możliwe za sprawą Urzędu Miasta, w ramach którego od 15 lat działa Lubelski Funduszu Filmowy. Przez ten czas Lublin był miejscem realizacji ponad 50, różnego rodzaju projektów filmowych.

LFF zaczął wspieranie tej dziedziny kultury od lokalnych filmów dokumentalnych, przez seriale, fabularne produkcje krajowe, aż po amerykańskie fabularne filmy - realizowane przez znanych i cenionych na świecie filmowców. W mieście są także tworzone projekty dla największych serwisów streamingowych – takich jak Netflix czy Apple TV.

Nasze miasto staje się powoli jednym z bardziej znanych i cenionych ośrodków otwartych i przygotowanych na przyjęcie wszelkich produkcji filmowych.

W związku z takim potencjałem, władze miasta oraz Politechniki Lubelskiej, chcą wykorzystać ten kapitał do kształcenia nowego pokolenia filmowców.

Naturalnym partnerem porozumienia od strony Politechniki Lubelskiej jest prężnie działający wydział Inżynieria Multimediów.

Ten nowoczesny kierunek studiów ma charakter interdyscyplinarny, łączący wiedzę z obszarów nauk inżynieryjno-technicznych oraz nauk społecznych. Przyszli inżynierowie tu uczą się w jaki sposób tworzyć oprogramowanie, przetwarzać pliki graficzne i formy multimedialne, poznają grafikę komputerową i zasady tworzenia animacji. Zdobywają wiedzę i umiejętności inżynierskie z zakresu projektowania i użytkowania urządzeń a także instalacji elektrycznych, oświetleniowych, audiowizualnych.

Uczą się jak tworzyć aplikacje i prezentacje multimedialne, jak realizować różne formy nagrań audio-wizualnych przy wykorzystaniu sprzętu i narzędzi dostępnych w studiach telewizyjno-radiowych.

Teraz dzięki porozumieniu, studenci oraz kadra naukowa, będą mieli możliwość dalszego poszerzenia wiedzy i umiejętności poprzez udział w profesjonalnych produkcjach filmowych, realizowanych przy wsparciu LFF na terenie Lublina.

Oprócz wolontariatu i praktyk filmowych, o które zadba Lubelski Fundusz Filmowy, przedsięwzięcie ma także na celu wzmacnianie i rozwój potencjału przedsiębiorczego Miasta Lublin, rozwijanie kultury studenckiej oraz wspieranie lubelskich środowisk filmowych i rozwijającej się branży filmowej.