W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

W kinie w Lublinie! | Miasto movie

W kinie w Lublinie! | Miasto movie
07.05.202412:46

Wiosenna odsłona projektu skupia się na tematach związanych z pojęciami ekologii, ochrony przyrody czy też zagrożeń i konsekwencji płynących ze zmian klimatycznych, jakie zachodzą we współczesnym świecie. Natura, jej złożoność i różnorodność od lat stanowią ważny obszar zainteresowań ekip filmowych. Z jednej strony starają się uchwycić jej piękno, z drugiej strony pokazują jej potęgę i siłę, w zderzeniu z którymi człowiek zwykle jest bez szans. Filmowa ekologia to oczywiście cały, bogaty katalog kina dokumentalnego. Często są to ważne filmy interwencyjne, zwracające uwagę publiczności na aktualne problemy naszej planety. 

Program na maj

  • 8 maja 2024 r., godz. 19.00 – „Pieśni ziemi”, reż. Margreth Olin, czas 90’, 2023 r.
  • 15 maja 2024 r., godz. 19.00 – „Erin Brockovich”, reż. Steven Soderbergh, czas 130’, 2000 r.
  • 22 maja 2024 r., godz. 19.00 – „Nie na miejscu”, reż. Nikolaus Geyrhalter, czas 100’, 2022 r.
  • 29 maja 2024 r., godz. 19.00 – „WALL.E”, reż. Andrew Stanton, czas 98’, 2008 r.

Opisy filmów

Pieśni ziemi 

Najnowszy dokument w reżyserii Margreth Olin to przepiękna opowieść o poszukiwaniu symbiozy pomiędzy światem ludzi a majestatyczną przyrodą, ale także wyprawa tropem rodzinnych historii artystki. Pochodząca z północnych rejonów Norwegii reżyserka wraca po latach z kamerą w rodzinne strony. Na miejscu stara się uchwycić w swoich kadrach odpowiedź na pytanie, co to w zasadzie znaczy być połączonym z naturą? „Pieśni ziemi” zachwyca zarówno obrazem, jak i sposobem narracji, nie bez powodu stając się norweskim kandydatem do Oscara i jednym z wydarzeń europejskiej kinematografii minionego sezonu.

Erin Brockovich

Za kamerą tego społecznego dramatu stanął mistrz Steven Soderbergh, a w obsadzie świetnie sprawdzają się m.in. Albert Finney czy Aaron Eckhart. Cały film niesie jednak przede wszystkim wybitna, nagrodzona za swoją kreację Oscarem, Julia Roberts. Wciela się ona w tytułową bohaterkę, samotną matkę, która jako jedyna podejmuje nierówną walkę z potężną korporacją. Erin pracuje jako asystentka w małej kancelarii adwokackiej i ledwo wiąże koniec z końcem. W pewnej chwili, porządkując akta, natrafia na dowody, z których jasno wynika, iż globalny koncern zatruł wodę w małym miasteczku. W konsekwencji tego cała społeczność zaczęła chorować. Od tej pory zacznie się sądowa batalia o odszkodowanie, a co ważniejsze o sprawiedliwość. 

Nie na miejscu 

Austriacki dokumentalista Nikolaus Geyrhalter podejmuje się tu jednego z najbardziej problematycznych tematów we współczesnej ekologii, a mianowicie odpadów ogarniających coraz większą powierzchnię naszej planety. Śmieci są już w zasadzie wszędzie, a degradacja świata przyrody, za którą jesteśmy odpowiedzialni jako ludzie, postępuje w ostatnich latach w tempie zastraszającym. Reżyser podróżuje z kamerą w wiele unikalnych rejonów świata, starając się pokazać jak obecni tam mieszkańcy radzą sobie z problemem śmieci. Wraz z nim odwiedzamy tak różne miejsca jak rajskie, tropikalne plaże, bogate, alpejskie kurorty, a nawet legendarny festiwal Burning Man na środku pustyni w Nevadzie. 

WALL.E 

Kultowa już obecnie, nagrodzona Oscarem produkcja ze studia Pixar, słusznie uznawana za jeden z najlepszych filmów animowanych w historii kina. Tytułowy WALL.E to mały, sympatyczny robot, którego misją jest posprzątanie Ziemi z wszelkich odpadów pozostawionych przez ludzi. Ludzkość już dawno opuściła planetę, przenosząc się gdzieś w kosmos. Zostały po nas jedynie góry śmieci, które biedny, samotny bohater nieustannie stara się porządkować. Jego los odmienia się w chwili, gdy na Ziemi pojawia się EVE – supernowoczesna, żeńska wersja robota. EVE ma też swoją misję do wykonania, nie spodziewa się jednak, iż spotka na swej drodze WALL.E’ego. Mądre, zabawne oraz chwilami bardzo wzruszające kino dla całej rodziny z ekologicznym przesłaniem.

Informacje praktyczne

Kiedy: w każdą środę, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Dostępność: słuchawki wyciszające, pokój wyciszeń | Bariery architektoniczne
Wstęp wolny.