W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wystawy: Wolność animacji oraz Freedom Movie

Wystawy: Wolność animacji oraz Freedom Movie
Data rozpoczęcia 2024-05-14
Data zakończenia 2024-10-31
Miejsce Dworek Kościuszków w Ogrodzie Botanicznym UMCS
Udział Bezpłatny
Kategoria Wystawa

Ogród Botaniczny UMCS oraz Dworek Kościuszków zapraszają na dwie wystawy plenerowe, których inspiracją jest pojęcie wolności w artystycznej wypowiedzi studentów oraz ich nauczyciela.

Pierwsza wystawa pt. „Freedom Movie” dotyczy filmów animowanych w technologii AR (rzeczywistości rozszerzonej). Jej autorami są studenci Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Młodzi twórcy filmowi wyrazili swoją postawę wobec słowa „wolność”, stosując metafory, obrazy i wykorzystując różne techniki realizacji obrazu animowanego. Filmy wykorzystują technikę rzeczywistości rozszerzonej. Na wystawie zobaczymy wybrane kadry z filmów. Na planszach znajdują się kody QR, które po zeskanowaniu poprowadzą nas do filmu.

Osobą czuwającą nad realizacją prac jest opiekunka artystyczna oraz kuratorka wystawy dr hab. Joanna Polak, prof. PJATK, adiunkt UMCS. Tego samego dnia zostanie otwarta również jej wystawa autorska pt. „Wolność animacji”.

Joanna Polak, reżyserka i animatorka, twórca filmów animowanych nagradzanych na festiwalach filmowych w Polsce i na świecie, dzieli się z odbiorcami swoim warsztatem tworzenia filmów animowanych, czyli kulis jego produkcji. Na wystawie plenerowej zobaczymy zdjęcia z powstawania miniaturowych scenografii na potrzeby filmów animowanych, realizacji ujęć składających się na kadr filmu. W piwnicy Dworku Kościuszków będzie można obejrzeć kilka gotowych scenografii mieszkania  z czasów PRL, parkingu, kiosku Ruchu czy wiaty śmietnikowej, które były tłem do budowania historii bohaterów.

Wystawy zostały zorganizowane w ramach projektu „Reduta Tadeusza Kościuszki w obronie Konstytucji 3 Maja - etap III” realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach konkursu „Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju.

Wystawy plenerowe dostępne będą od 14 maja do 31 października 2024 r. przy Dworku Kościuszków.