W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Lublin w kryminałach Marcina Wrońskiego

Lublin w kryminałach Marcina Wrońskiego

Marcin Wroński (ur. 1972) – pisarz i redaktor. W latach 90. związany z nurtem trzeciego obiegu, napisał wówczas m.in. zbiór opowiadań Udo Pani Nocy (1992) i powieść pijacko-przygodową Obsesyjny motyw babiego lata (1994), prowadził kabaret oraz autorską audycję radiową Fikcja o północy. Przez prawie 10 lat pracował w wydawnictwie dla dzieci, w którym redagował, adaptował i pisał książki dla najmłodszych. Zbiór opowiadań fantasy Tfu, pluje Chlu! (2005) i powieść Wąż Marlo (2006) były nominowane do tytułu Książka roku w portalu Wirtualna Polska. Zdeklarowany lublinianin, interesują go zwłaszcza wielokulturowe dzieje rodzinnego miasta od XIX w. do czasów międzywojennych. Dał temu wyraz w w serii kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim: w "Morderstwie pod cenzurą" (wyd. 2007, książka nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru w 2008) oraz w Kinie „Venus” (wyd. 2008, książka zgłoszona do Paszportu „Polityki” w 2008 i nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru w 2009). W 2011 roku ukazała się trzecia, tym razem wojenna i okupacyjna powieść z cyklu o lubelskim śledczym, "A na imię jej będzie Aniela" (nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru w 2012), rok później kolejna, "Skrzydlata trumna" (Nagroda Wielkiego Kalibru Czytelników 2013), zaś w 2013 roku "Pogrom w przyszły wtorek" (Nagroda Wielkiego Kalibru, Nagroda Wielkiego Kalibru Czytelników oraz nagroda na festiwalu „Kryminalna Piła” w 2014), kryminał retro tym razem w całości rozgrywający się w czasach tuż po II wojnie światowej. W kolejnym roku ukazała się "Haiti", szósta powieść kryminalna o komisarzu Maciejewskim. Po niej w serii ukazały się trzy tytuły: "Kwestja krwi" (nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru w 2015), "Portret wisielca" i jako ostatnia w cyklu z komisarzem Maciejewskim - "Czas Herkulesów".

Za wkład Komisarza Maciejewskiego w budowanie wizerunku miasta w 2009 roku regionalne media przyznały autorowi honorowy tytuł Bene Meritus Terrae Lublinensi (Dobrze Zasłużony dla Ziemi Lubelskiej), a w 2012 roku, podczas uroczystej premiery Skrzydlatej trumny, otrzymał Medal Prezydenta Miasta Lublina. Za tę samą książkę w 2013 przyznano autorowi Nagrodę Artystyczną Miasta Lublina za rok 2012. M. Wroński jest również autorem Officium Secretum. Psa Pańskiego, thrillera polityczno-kościelnego o o. drze Marku Glińskim OP (nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru w 2011).

oficjalna strona autora www.marcinwronski.art.pl

Banner Rozlicz PIT