W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Międzynarodowi eksperci w dziedzinie kultury na V KIEW 2016

Międzynarodowi eksperci w dziedzinie kultury na V KIEW 2016
29.09.201609:57

W ramach Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej w Lublinie w sobotę (1 października) odbędą się trzy panele dyskusyjne dotyczące kultury, w których uczestniczyć będą znani eksperci i aktywiści kulturalni. Miejscem debaty jest Lubelskie Centrum Konferencyjne.

Na temat wspierania kapitału społecznego w kreowaniu kultury dyskusję poprowadzi dziennikarz i publicysta Edwin Bendyk, a jego gośćmi będą działacze społeczni: Ryszard Michalski, prezes Stowarzyszenia Tratwa z Olsztyna, Jarosław Beliński – reprezentujący Kongres Aktywistów Kultury z Kijowa oraz Ołeksandr Wynohradow z Platformy Inicjatyw Kulturalnych „Izolyatsia” z Doniecka. W dyskusji udział wezmą również: Tom Fleming – międzynarodowy ekspert ds. przemysłów kreatywnych z Londynu, Tomasz Kukołowicz z Narodowego Centrum Kultury oraz Michał Karapuda, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin.

Drugi panel będzie dotyczyć działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu w obszarze kultury. Gośćmi Aleksandra Pałasińskiego z Narodowego Centrum Kultury będą przedstawiciele biznesu aktywnie wspierający działania kulturalne: Magdalena Kąkolewska – Prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii oraz Igor Mamus – Artstyczne Stowarzyszenie „Koza Bar” z Tarnopola, oraz kuratorzy projektów kulturalnych realizowanych wspólnie ze środowiskiem biznesu: Roman Malinowski – społeczna inicjatywa „Tepłe Misto” z Iwano-Frankiwska oraz Hanna Nowak-Radziejowska z Warszawy. Przedstawicielką miasta gospodarza w tym panelu będzie Agnieszka Wojciechowska z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Ostatni panel poprowadzi Ewa Zbroja z Narodowego Centrum Kultury. Będzie to przestrzeń do dyskusji na temat roli miejskich instytucji kultury i wyzwań, które przed nimi stoją w obliczu zmian technologicznych, gospodarczych i społecznych. O tym dlaczego edukacja kulturalna jest tak ważna w obecnych czasach porozmawiają: Anna Michalak-Pawłowska – pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. edukacji kulturalnej, Elżbieta Wrotnowska-Gmyz – kierownik Działu Edukacji Kulturalnej NCK, oraz zagraniczni specjaliści: Wato Tsereteli - założyciel Centrum Sztuki Współczesnej w Tbilisi, Vahe Budumyan – Stowarzyszenie „Utopiana.am” z Erywania oraz Natalia Żewago założycielka inicjatywy „Projekt Kulturowy” z Kijowa.

PROGRAM

Kongres Inicjatyw Europy Wschodniej – linia programowa „Decentralizacja Kultury” - 1 października (sobota) 2016 r.
Lubelskie Centrum Konferencyjne (Sala S7A), ul. Artura Grottgera 2, 20-029 Lublin

09:00 - 10:30

Wspieranie kapitału społecznego w kreowaniu kultury i wprowadzaniu realnych zmian w rozwoju miasta i regionu.

Potencjał społeczny (aktywiści, grupy nieformalne, organizacje pozarządowe) pełni kluczową rolę w kreowaniu kultury. Jego działania realnie wpływają na podniesienie jakości życia mieszkańców oraz rozwój miasta i regionu. Jak odkrywać, wspierać i pomnażać inicjatywy oddolne i niesformalizowane? W jaki sposób władze samorządowe, regionalne i krajowe powinny wspierać inicjatywy oddolne? Jak budować zaufanie do instytucji publicznych i otwierać miejskie przestrzenie na potrzeby lokalne?

Moderator: Edwin Bendyk - dziennikarz, publicysta, Warszawa

Paneliści:

  • Yaroslav Belinskyi – Kongres Aktywistów Kultury, Kijów
  • Tom Fleming - Tom Fleming Creative Consultancy, Londyn
  • Michał Karapuda - Dyrektor Wydziału Kultury, Urząd Miasta Lublin
  • dr Tomasz Kukołowicz - Zastępca Kierownika działu badań Narodowego Centrum Kultury, Warszawa
  • Ryszard Michalski - Prezes Stowarzyszenia TRATWA, Olsztyn
  • Oleksandr Vynogradov - Izolyatsia, Donieck/Kijów

10:45 - 12:15

Społeczna odpowiedzialność biznesu – współpraca biznesu i samorządu w tworzeniu wspólnych instrumentów wspierających rozwój aktywności kulturowej.

Przedstawiciele biznesu, władz samorządowych, instytucji kultury, organizacji pozarządowych wspólnie zastanowią się nad tworzeniem instrumentów wspierających rozwój kultury. Pokażemy dobre praktyki w tym obszarze i zastanowimy się w jaki sposób możemy włączyć biznes w długofalowe programy wsparcia kultury.

Moderator: Aleksander Pałasiński – Narodowe Centrum Kultury w Warszawie

Paneliści:

  • Magdalena Kąkolewska - Prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii, Sopot
  • Roman Malynovskyi - menedżer kultury, pisarz, tłumacz i wydawca, członek organizacji „Tepłe Misto”, kurator rezydencji artystycznych w Iwano-Frankiwsku
  • Igor Mamus - Artystyczne Stowarzyszenie „Koza”, Tarnopol
  • Hanna Nowak-Radziejowska - producentka i scenarzystka projektów kulturalnych
  • dr Iryna Kytsyuk - Wydział Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Zarządzania Projektami, Wschodnioeuropejski Narodowy Uniwersytet im. Lesii Ukrainki, Łuck
  • Agnieszka Wojciechowska - Warsztaty Kultury w Lublinie

13:15 – 14:45

Edukacja kulturalna - wyzwania i zmiany przed którymi stoją instytucje kultury.

Przestrzeń do dyskusji dla przedstawicieli miejskich instytucji kultury (domy kultury, biblioteki, galerie). Dlaczego edukacja kulturalna jest tak ważna w obecnych czasach? Jak sprawić by oferta miejskich instytucji była kompleksowa, dostępna i odpowiadała na potrzeby mieszkańców? Jak dostosować nasze instytucje do zmian technologicznych, gospodarczych i społecznych?

Moderator: Ewa Zbroja – Narodowe Centrum Kultury w Warszawie

Paneliści:

  • Vahe Budumyan - organizacja pozarządowa Utopiana.am, Erywań
  • Anna Michalak-Pawłowska - Pełnomocnik Prezydenta Warszawy ds. edukacji kulturalnej
  • Vakhtang Tsereteli - Centrum Sztuki Współczesnej Tbilisi
  • Nataliia Zhevago - Projekt Kulturowy, Kijów
  • Elżbieta Wrotnowska-Gmyz – Kierownik Działu Edukacji Kulturalnej Narodowego Centrum Kultury w Warszawie
  • Sławomir Księżniak – dyrektor Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”, Lublin

Wydarzeniem towarzyszącym w ramach Kongresu będą Dni Kultury Ukraińskiej, - prezentacja sztuki i tradycji ludowej przygotowane przez miasto Krzywy Róg. W dniu 29.09 (czwartek) na Placu Teatralnym 1, w godz. 14:00-17:00 odbędą się warsztaty tradycyjnej ukraińskiej sztuki ludowej: zdobienie tkanin, wycinanki, wyplatanki ze słomy, garncarstwo, obróbka skóry i kamienia, wykopaliska archeologiczne, a o godz. 20:00 w Teatrze Muzycznym spektakl "Akakij" według opowiadania "Płaszcz" M. Gogola, w wykonaniu Miejskiego Akademickiego Teatru Sztuk Muzyczno-Plastycznych z Krzywego Rogu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na stronie: http://www.kongres.lublin.eu

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane