W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Noc Kultury 2018 | 2/3 czerwca 2018 | Lublin

Noc Kultury 2018 | 2/3 czerwca 2018 | Lublin
01.06.201808:01

MiastoMomenTy – to hasło tegorocznej Noc Kultury (2/3 czerwca 2018, Lublin). Czego możemy się spodziewać? Warsztaty Kultury w Lublinie zapewniają, że przeżyć, zachwytów i zadziwień będzie co niemiara, a program stworzą chwile magiczne i uchwytne tylko przez moment, niczym kwiat paproci.


Podwale: wielka przymiarka
ul. Krawiecka – to właśnie ta ulica będzie najciekawszym punktem programu tegorocznej Nocy Kultury. Gdzie się znajduje? Oto zagadka! Krawiecka na planie Lublina po raz ostatni pojawia się w 1947 roku. Była dokładnie tam, gdzie wydeptana przez błonia ścieżka prowadzi dziś do al. Unii Lubelskiej. Po Krawieckiej pozostało wspomnienie, kilkadziesiąt zdjęć i wierzba biała, której wiek szacowany jest na około 170 lat. Nie będziemy jednak Krawieckiej odbudowywać. Zagra ją inna ulica – Podwale.

Zaprosiliśmy do współpracy wielu artystów i twórców, którzy pomogą nam zmienić oblicze ul. Podwale i przypomnieć o ulicy Krawieckiej. Spacer warto zacząć od Archikatedry, gdzie przechodząc przez bramę ze zwisających kolorowych wstążek (Cezary Sielicki) przeniesiemy się w krainę krawiectwa. Będzie to przestrzeń pełna krawatów, tkanin, futra, maszyn do szycia i drobnych akcesoriów krawieckich (nożyce, szpulka, agrafka), które tej wyjątkowej nocy okażą się dużo większe od nas samych (Fruit of the Lump). – zaprasza Joanna Wawiórka-Kamieniecka, dyrektor Nocy Kultury.


Nocowanie.pl 
Nocowanie.pl pomoże okryć puszystym różowym futrem część ulicy. Gdzie dokładnie? Przekonacie się 2 czerwca. Na Podwalu znajdziemy także Krawatoskadę, zwieńczenie „Akcji krawat” – instalację wykonaną pod kierunkiem Pawła Adamca przez studentów Architektury Krajobrazu KUL i słuchaczy florystyki Szkoły Policealnej Pracowników Służb Społecznych. Ci sami autorzy odmienią też oblicze ceglanego muru na Podwalu. Tekstury, czyli wąskie wnęki, staną się oknami, przez które można będzie podglądać aranżacje z guzików, suwaków czy kieszeni.
Co można wyczarować z rajstop? Stretching, czyli obiekt rozciągnięty do granic możliwości, przygotują studenci Architektury Krajobrazu KUL, pod kierunkiem Agnieszki Kułak. Instalacja „Wolność, Panie!” wykonana przez Niezależną Grupę Projektową Piękno Panie nawiąże do tradycji krawiectwa i reformy obyczajów, która nie ominęła branży tekstylnej. Będzie to jednocześnie symbol wolności i swobody kobiet, które równo 100 lat temu otrzymały w Polsce prawa wyborcze. Krawieckie Podwale nie mogłoby się bez nich obejść. Zobaczymy i usłyszymy Maszynownię – instalację ze starych maszyn do szycia, której towarzyszyć będzie specjalnie przygotowana kompozycja dźwiękowa (Paweł Romańczuk). Od krawiectwa do dziergania na drutach jest naprawdę niedaleko, dlatego na Podwalu znajdziemy też Zbombardowane mandale(Bombardowanie włóczką).

Strefa Twórczości i Inspiracji
Dopełnieniem ul. Podwale będą Błonia pod Zamkiem, gdzie jak przed rokiem ulokuje się Strefa Twórczości i Inspiracji – miejsce, które szczególnie przypadnie do gustu rodzicom z dziećmi. Liczne warsztaty i kreatywne zabawy pozwolą wspólnie spędzić czas. Będziemy między innymi budować Miasto z cukru, czyli bawić się w architektów, którzy z cukrowych kostek wyczarują zupełnie nowy świat. Słodkim uzupełnieniem zabawy będzie ciasteczko od Cukierni Vanilla – tegoroczny oficjalny smak Nocy Kultury. Na Błoniach pod Zamkiem znajdzie się też strefa relaksu zorganizowana przez Nocowanie.pl, sponsora Nocy Kultury.

Energia-materia – Mapping
Znany z eksperymentalnych działań wizualnych kolektyw kilku.com przygotował specjalnie dla uczestników Nocy Kultury mapping na siedzibie Poczty Głównej. Tuż po zmroku fasada budynku przy Placu Litewskim ożyje i zabierze widzów w fantastyczne, niemożliwe światy. Autorem udźwiękowienia jest Hubert Pyrgies z zespołu Chonabibe, a w nagraniach udział wzięli członkowie jego najnowszej formacji Bajki o dorosłych.

Warstwy Leszka Mądzika
Publiczność zgromadzona na Placu Zamkowym zobaczy plenerowe widowisko, przygotowane specjalnie na Noc Kultury. Schody Zamku Lubelskiego będą sceną, na której Leszek Mądzik, odkrywając kolejne Warstwy, wprowadzi nas w świat teatru plastycznego, rozbudzając tym samym wrażliwość i szczerość. Reżyser zaprojektował też specjalny plakat, który w limitowanym nakładzie trafi do sprzedaży w punktach informacyjnych festiwalu.

Lightspektakl Momenty 
Spektakl w reż. Joanny Lewickiej opowie o dążeniu do szczęścia i zaskakująco trudnym momencie, kiedy to szczęście w końcu udaje się osiągnąć. Ta kilkuminutowa porcja magii łączy w sobie teatr cieni, grę aktorską i taniec, a całości dopełniają animacje i wizualizacje.

Mabel, Mabel, Tiger Trainer
Na pierwszym i jedynym seansie w Lublinie zobaczymy dokument Mabel, Mabel, Tiger Trainer (reż. L. Zemeckis). To film o legendarnej i jednocześnie niezwykle tajemniczej Mabel Stark, kobiecie, która wybrała rzadki zawód treserki tygrysów. Seans odbędzie się w kinie plenerowym, a wejściówki sprawdzimy wspólnie z Radżą – ulubionym tygrysem Mabel.

Koncert na dachu
Dach Tarasów Zamkowych ponownie zostanie sceną Koncertu na dachu i ugości tym razemOrkiestrę Symfoniczną Filharmonii im. H. Wieniawskiego. Pięćdziesięciu instrumentalistów wprowadzi nas w świat niezwykłej muzyki sprzed wieków, która mimo upływu lat pozostaje aktualna i nadal porusza w słuchaczach odpowiednie struny. Koncert udowodni, że kompozycje Haydna czy Mozarta są doskonale znane współczesnemu odbiorcy, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Szansonistki i Retrosłuchacze
Na Wirydarzu Klasztoru oo. Dominikanów usłyszymy repertuar nawiązujący do muzyki okresu międzywojennego, m.in. piosenki „Ada to nie wypada”, „Ach, Ludwiko”, „Nie kochać w taką noc, to grzech”. Utwory w nowych aranżacjach Tadeusza Czechaka zaśpiewa Zespół wokalny SINE NOMINE Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie. Tę specjalną produkcję muzyczną przygotowano z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Instalacje artystyczne na Starym Mieście
Paweł Adamiec ponownie wprowadzi zieleń do centrum. Ulica Ku Farze zmieni się za jego sprawą w pełną roślin, mchów i zapachów Sensualną Bramę, a na placu po Farze przywitają nas Filarypokryte żywym materiałem roślinnym. Od Bramy Rybnej do Placu Rybnego popłyną Latające ryby – instalacja, za którą odpowiedzialny jest Jarosław Koziara. Realizacja Aura Lava zaprojektowana przez kolektyw Multe Munca pozwoli nam wejść do przestrzeni bezcieniowej. Jasne, mocne i zimne światło spowoduje złudzenie odrealnienia, przebywania w przestrzeni znanej z filmów futurystycznych, np. pokładów statków kosmicznych.

To oczywiście nie cały program Nocy Kultury. Na festiwal składa się kilkaset wydarzeń kulturalnych, m.in. wystawy sztuki, instalacje artystyczne, spektakle teatralne, kino i sztuka w przestrzeni miejskiej. Zachęcają otwarte do późna drzwi galerii, teatrów i muzeów.

Pełny harmonogram już wkrótce na www.nockultury.pl a najważniejsze punkty programu dostępne będą w wersji mobilnej w aplikacji Going.

Podczas nadchodzącej edycji Nocy Kultury kontynuowane będą zapoczątkowane w ubiegłym roku badania. Tym razem dowiemy się jak uczestnicy przeżywają to wydarzenie – jakie emocje im towarzyszą, co jest dla nich najbardziej interesujące, co w nich zostaje po dłuższym czasie. Prace związane z przygotowaniem badań prowadzone są już od grudnia przez interdyscyplinarny zespół złożony z profesorów i studentów różnych kierunków społecznych i humanistycznych, we współpracy z partnerem – Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

12. Noc Kultury w Lublinie odbędzie się w nocy z 2 na 3 czerwca 2018 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Pliki do pobrania