W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zapraszamy na Narodowy Koncert Listopadowy (27 listopada)

Zapraszamy na Narodowy Koncert Listopadowy (27 listopada)
23.11.201609:51

Narodowy Koncert Listopadowy odbędzie się w najbliższą niedzielę (27 listopada) o godz. 18:00 w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie (ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5), z okazji 98. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wstęp jest bezpłatny. To już 8 odsłona corocznego Prezydenckiego cyklu artystycznych spotkań. W tym roku wydarzenie uświetni Eric Lu, laureat XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

W programie Koncertu znajdą się utwory znakomitych kompozytorów: W. A. Mozarta (Rondo a-moll KV 511), F. Chopina (24 Preludia op. 28), F. Schuberta (4 Impromptus op. 90, D. 899). Słowo o muzyce: Teresa Księska-Falger.

Eric Lu wyróżniał się  już w I etapie. Mimo zaledwie 18 lat grał niezwykle dojrzale, wrażliwie, pięknie. Doskonale panował nad dramaturgią muzycznej narracji, jakością brzmienia, precyzją pianistyczną. Dwie etiudy - F-dur op.10 nr 8 i gis -moll op.25 nr 6 Chopina ( tzw. tercjowa) – wykonał perfekcyjnie i z imponującą łatwością. Nokturnowi Des-dur op. 27 nr 2 nadał poetycki i osobisty wymiar, a wpisane w naturę kompozycji, dyskretne rubato stało się świadectwem jego wyrafinowanego artystycznego smaku, wrodzonej delikatności i poczucia elegancji. W sposób zdumiewający zabrzmiała ostatnia pozycja pierwszej konkursowej prezentacji  młodego artysty, IV Ballada f-moll op. 52, w której duchowe piękno Chopinowskiej frazy i bogactwo harmonii korespondowało z niezwykłą urodą dynamicznych niuansów i kolorystyką dźwięku. To była kreacja (!). 

Przyjeżdżając na XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie w październiku 2015 roku, amerykański pianista Eric Lu miał już w swoim dorobku szereg nagród na prestiżowych konkursach muzycznych, wiele koncertów z towarzyszeniem  renomowanych  zespołów symfonicznych Stanów Zjednoczonych. W roku 2010 zdobył I nagrodę na XII Międzynarodowym  Konkursie w Ettingen, trzy lata później - I nagrodę oraz Specjalną Nagrodę Schubertowską na International e-Piano Junior Competition w Minnesocie. 

W kolejnych latach - 2014 i 2015 - zdobył  I  nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Moskwie (dla młodych pianistów) oraz na Amerykańskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Miami. 
Warszawskie zmagania konkursowe zakończył z IV lokatą.

 

Po monograficznym (poświęconym twórczości jednego kompozytora) Konkursie w Warszawie, tym razem usłyszymy artystę w szerszym wymiarze programowym, obok bowiem kompozycji Fryderyka Chopina - 24 Preludia op. 28 (co oczywiste!) zabrzmią także utwory Wolfganga Amadeusza Mozarta - Rondo a-moll KV 511 i Franza Schuberta - 4 Impromptus op. 90.

 

Po dzieła Mozarta (1756-1791) sięgają zdecydowanie najlepsi, najbardziej wrażliwi, o niezawodnej technice instrumentalnej i wokalnej. Pozornie gładka, formalnie prosta  muzyka mistrza z Salzburga, kryje w sobie głębokie pokłady duchowego  piękna, harmonii, brzmienia, bogactwo pełnej wdzięku melodyki, grę światła i cieni trybów dur i moll. Rondo a-moll KV 511 z 11 marca 1787 jest stylistycznie doskonałe, poruszające i ...dla każdego, kto słucha z uwagą i otwartym sercem. W ostatnich latach życia Mozart dążył do stopienia w jedną doskonałą całość muzyczną przeszłość (estetyczne i formalne zdobycze  swoich poprzedników) i styl „galant”. Niemal z dnia na dzień rodziły się arcydzieła obejmujące wszystkie muzyczne formy i gatunki: sonaty fortepianowe i skrzypcowe, kompozycje kameralne, symfonie ( słynne dziś: Es -dur KV 543, g-moll KV 550, C-dur ”Jowiszowa” KV 551), opery,  msze, Requiem d-moll KV 626. Muzyka dotykająca zarówno sacrum, jak i profanum, dedykowana Bogu i ludziom. Geniusz Mozarta pozostał tajemnicą ...

 

Uznany za twórcę romantycznej liryki wokalnej, Franz Schubert (1797-1828) pozostawił ponad 600 pieśni, w tym cykle Piękna młynarka i Podróż zimowa. Jego dorobek instrumentalny obejmuje m. in. 8 symfonii ( w tym IV c-moll  „ Tragiczną”, VII C-dur „Wielką”, VIII h-moll „Niedokończoną”), utwory fortepianowe – sonaty, impromptus, miniatury i stylizacje tańców -  oraz na skrzypce i fortepian. Artysta komponował także utwory religijne (m.in. 8 mszy) i sceniczne. Utwory zebrane w cyklu 4 Impromptus op. 90 są drobnymi, ale bardzo osobistymi formami wypowiedzi artysty. Wszystkie odznaczają się strukturalną prostotą i nadzwyczajną śpiewnością - są jak pieśni bez słów o zróżnicowanym charakterze i sugestywnym, emocjonalnym przesłaniu. Nie obliczone na wielki efekt koncertowy, okazały się inspirującą  zapowiedzią wielu kompozycji romantycznych tak znakomitych twórców, jak Schumann i Brahms...

 

Niemniej to geniusz  Fryderyka Chopina (1810-1849) zdecydował o bogactwie i pięknie świata dźwięków epoki  romantyzmu. Jego muzyka, do bólu polska, nigdy nie była  regionalnym freskiem na marginesie sztuki europejskiej. W swych dźwiękowych środkach wyrazu, w melodyce, harmonii, w odkrywczym traktowaniu fortepianu, organicznym nowatorstwie, od pierwszych opusów objawiła swoją moc sprawczą, przynależność do światowego uniwersum sztuki. Lubująca się w formach miniaturowych, niezwykle subtelna i osobista, okazała się rewelacyjnie żywotna i inspirująca całe pokolenia. Z harmoniki Chopina wyrosła bogata twórczość Liszta  i rewolucyjny (także rewelacyjny!) „Tristan i Izolda” Wagnera. Jego etiudy, scherza, ballady, sonaty zrodziły nowoczesną pianistykę i nauczyły odwagi wykonawczej. Mazurki i polonezy zmusiły świat do pamięci o Polsce, kraju nad Wisłą, który w wyniku działań politycznych stopniowo znikał z map Europy. Chopin był dla wielu ogromnym zaskoczeniem; Polak, a przecież syn Francuza, łączył żarliwość i namiętność uczuć ze zdrowym rozsądkiem i dyskretnym humorem. Najgłębsze emocje ujmował w logiczne konstrukcje formalne, nigdy nie tracąc z oczu ideałów piękna, ładu i precyzji. Nie chciał tworzyć ani symfonii, ani oper i miał rację. Skromny Chopinowski mazurek fortepianowy, z tkliwą melodią, subtelną harmonią, dyskretnym kolorytem brzmienia i specyficzną elastycznością tempa stał się emblematem polskości rozpoznawalnym na całym świecie ...

 

W niedzielny wieczór posłuchamy 24 Preludiów op. 28, jednego z najwspanialszych cykli miniatur fortepianowych w historii tego gatunku.

 

Serdecznie zapraszam,

Teresa Księska-Falger

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane