W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Zmarł prof. Andrzej Nikodemowicz

Zmarł prof. Andrzej Nikodemowicz
28.01.201712:24

Jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców muzyki sakralnej, wykładowca KUL, Honorowy Obywatel Lublina, zmarł w wieku 92 lat.

Życie profesora Andrzeja Nikodemowicza połączyło dwa wspaniałe miasta: Lwów i Lublin. W tym pierwszym urodził się w 1925 roku i spędził we Lwowie 55 lat. W 1944 roku, gdy miasto ostatecznie znalazło się w granicach ZSRR Andrzej Nikodemowicz zdecydował się pozostać we Lwowie. Pracując przez lata we lwowskim konserwatorium wykształcił wielu pianistów, a jednocześnie podkreślał swoją polskość i katolicyzm zawsze odmawiając propozycjom oraz naciskom wstąpienia do sowieckiej partii komunistycznej. Oprócz pracy dydaktycznej zajmował się tworzeniem muzyki sakralnej.

Z czasem komunistyczne władze szykanowały go z coraz większą siłą, mimo to Nikodemowicz nie ustąpił i pozostał przy swoich ideałach i przekonaniach. W 1973 roku został wyrzucony z pracy z powodów politycznych, sowieckie władze zakazały publicznego wykonywania jego utworów, a lwowska rozgłośnia radiowa usunęła nagrania jego twórczości ze swojego archiwum.

W 1980 roku Andrzej Nikodemowicz podjął wraz z rodziną decyzję o opuszczeniu Lwowa i przenosinach do Polski. Na miejsce zamieszkania wybrał Lublin. Z wiedzy i talentu muzycznego profesora korzystały Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne, w którym Andrzej Nikodemowicz został dyrektorem chóru alumnów.

- Dzięki ogromnej ludziej życzliwości mój start w Lublinie był bardzo pomyślny - wspominał po latach prof. Nikodemowicz.

W 2010 roku Rada Miasta Lublin nadała Andrzejowi Nikodemowiczowi tytuł Honorowego Obywatela Lublina.

- Jestem obywatelem Lublina z wyboru. Cały mój pobyt w tym mieście i moją pracę wieńczy ta uroczystość. Chciałbym za to gorąco podziękować - mówił prof. Nikodemowicz w czasie uroczystej sesji Rady Miasta w 2010 roku.

Od 2012 roku Miasto Lublin i Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego są organizatorami międzynarodowego festiwalu "Andrzej Nikodemowicz - Czas i Dźwięk", wpisującego dzieła prof. Nikodemowicza w kontekst muzyki wszech czasów.

Andrzej Nikodemowicz zmarł w nocy z 27 na 28 stycznia.

W niedzielę 29 stycznia w południe Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk na znak żałoby po śmierci profesora Andrzeja Nikodemowicza opuści flagę Miasta Lublin na balkonie ratusza do połowy masztu, a miejski trębacz po odegraniu miejskiego hejnału zagra ku czci profesora Nikodemowicza melodię "Cisza".

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane