W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Pracownia Książki Nieobojętnej stworzy picture book o uchodźcach

Pracownia Książki Nieobojętnej stworzy picture book o uchodźcach
19.08.201610:46

We współczesnym świecie historię każdego miasta europejskiego współtworzą uchodźcy i przybysze z innych krajów, ci którzy utracili swoją ojczyznę i swój dom. W tej nowej i dramatycznej dla nich sytuacji spotykają się z wieloma problemami, są często traktowani jak niechciani "obcy”. Chcemy opowiedzieć ich historie. Poprzez picture book chcemy pokazać ich problemy i dać im rodzaj wsparcia i solidarności.

Projekt Pracownia Książki Nieobojętnej powstaje w ramach programu edukacyjno-społecznego Inny Lublin (http://teatrnn.pl/domslow/inny-lublin/) mającego na celu budowanie solidarności i empatii z ludźmi dotkniętymi różnego rodzaju marginalizacją i odrzuceniem. Wszyscy oni często przez nas niedostrzegani, ze swoim trudnym losem, żyją obok nas. Poprzez nasz projekt chcemy uwrażliwiać lokalną społeczność, ale też mieszkańców Polski na problemy tych osób.
Chcemy w ten sposób kontynuować podjęte rok temu działanie, podczas którego młodzi twórcy, pod okiem uznanych artystów, stworzyli pierwszą książkę nieobojętną, czyli taką, która słowem i obrazem jednocześnie próbuje dotknąć tematu obcości, inności, wykluczenia. 
W ubiegłym roku było to działanie z osobami z autyzmem i w efekcie powstało "Codzień" (http://teatrnn.pl/codzien/). W tym roku chcemy się pochylić nad uchodźcami, azylantami, obcokrajowacami, przybyszami, migrantami.
Temat niełatwy, ale ważny i jak to powiedziała kiedyś Iwona Chmielewska (kierownik artystyczny projektu): "Takich książek jest mało i takie książki są bardzo światu potrzebne". W to wierzymy!

Podczas letniej Pracowni Książki Nieobojętnej zorganizowane zostały spotkania z projektantami i twórcami książek obrazkowych oraz specjalistami od myślenia wizualnego i kreatywnego pisania. Do udziału w projekcie, w wyniku naboru, zostali zaproszeni młodzi twórcy wizualni z Polski. Przez okres ok. trzech tygodni brali udział w warsztatach i spotkaniach ze specjalistami, poznawali problemy uchodźców oraz pracowali nad projektem książki obrazkowej. 
Warsztaty prowadziły: Iwona Chmielewska, Justyna Bargielska, Joanna Concejo, Magdalena Sikorska. Dodatkowo uczestnicy pracowni odbyli spotkania z osobami z pracującymi z uchodźcami oraz zbierającymi głos w tej sprawie.

W efekcie powstanie książka nieobojętna, czyli taka, która nie boi się trudnych tematów, która pyta o sensy, skupia wątpliwości i szuka odpowiedzi, taka bliska ludziom. Książka trafi bezpłatnie do wszystkich, którzy chcą i mają odwagę pracować z nią edukacyjnie. Projekt realizuje Dom Słów. 

Wydarzenia polecane