W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
21. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena w Lublinie
Data rozpoczęcia 2017-04-02
Data zakończenia 2017-04-12
Miejsce: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

W ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich, od 2 do 12 kwietnia, po raz pierwszy w Lublinie, odbędzie się Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Podczas lubelskiej, XXI edycji festiwalu usłyszymy światowej klasy zespoły, które zaprezentują przekrojowy program z repertuaru muzyki klasycznej. Festiwal odbędzie się w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

2 kwietnia, godz. 20.30, w Archikatedrze Lubelskiej będzie miała miejsce polska premiera IV kwartetu smyczkowego Krzysztofa Pendereckiego, napisanego dla Belcea Quartet w grudniu 2016 roku.

3 kwietnia, godz. 19.00, w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, podczas pierwszych występów w Polsce, zagra słynna Niemiecka Radiowa Orkiestra Filharmoniczna SAARBRÜCKEN KAISERSLAUTERN.

4 kwietnia, godz. 19.00, pierwszy raz w Polsce zagra laureat konkursu im. Piotra Czajkowskiego, Yu-Chien Tseng (skrzypce) z udziałem Hong Kong Sinfonietta pod dyrekcją Yip Wing-sie.

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, po raz pierwszy zagościł w kalendarzu melomanów w 1997 roku – upamiętniającym 170. rocznicę śmierci twórcy IX Symfonii – stał się stałym i ważnym elementem życia kulturalnego Europy. Jego rangę doceniło Europejskie Stowarzyszenie Festiwali z siedzibą w Gent (Belgia), przyjmując do grona swych członków w październiku 2001 roku.

Program każdej edycji Festiwalu, odbywającego się od 2004 roku w Warszawie (przez pierwsze 7 lat w Krakowie) jest inny, w sposób ciekawy i różnorodny pokazując zdobycze muzyki europejskiej. Każda edycja ujmuje dzieła Beethovena z różnych muzycznych perspektyw i pozwala dostrzec, skąd czerpał inspiracje Beethoven, jaki wpływ wywarła jego muzyka na twórców innych epok i jakie miejsce zajmuje Beethoven w świecie sztuki współczesnej oraz we współczesnym świecie.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej