W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

16. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca - Dzień III

16. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca - Dzień III
Data rozpoczęcia 2012-11-08
Godzina rozpoczęcia 18:00
Kategoria Festiwal

18:00 Teatr Stary: King/Knittel/Łopacki - USA/Polska - LublinMix "lecture on nothing with....." 50 min - koncert
"Wykład o niczym" (1959) Johna Cage'a jest przełomową pracą w której Cage w bardzo wszechogarniający sposób przedstawia i omawia swoje myślenie o dźwięku i ciszy, przypadku i nieokreśloności. Muzyką towarzyszącą "Wykładowi" będą prace z końca lat 50-tych: "Solo na altówkę" z koncertu na fortepian i orkiestrę (1958-59), jak również jeden z późniejszych utworów Cage’a „Four3”. A za tym zarówno muzyka jak też idee Cage’a będą prezentowane jednocześnie.

John King jest uznanym kompozytorem, gitarzystą i skrzypkiem. Współpracował z wieloma zespołami, kwartetami smyczkowymi (m.in.Kronos) choreografami i reżyserami. Od 1985 jako kompozytor i muzyk przy Merce Cunningham Dance Company, pracował obok Johna Cage’a i Davida Tudora. Od 2003 aż do zakończenia działalności Merce Cunningham Dance Company w grudniu 2011 był współdyrektorem komitetu muzycznego grupy, pełniąc funkcję kuratora, komponując i wykonując muzykę do rozlicznych spektakli grupy, łącznie z ostatnim, trwającym dwa lata Legacy Tour. Na zlecenie MCDC skomponował Epitafium Astralne (Astral Epitaphs) na orkiestrę dętą, chór i instrumenty elektroniczne do ostatniego spektaklu grupy, który odbył się w Park Avenue Armory w Nowym Jorku w grudniu 2011.

Jest autorem 3 oper: herzstück/heartpiece, opartej na tekście Heinera Müllera, la belle captive opartej na tekstach Alaina Robie-Grilleta,oraz najnowszej Dice Thrown, opartej na wierszu Stéphane Mallarmé. King napisał także trzy krótkie utwory dla Brooklyn outh Chorus, wykorzystując starożytne greckie teksty, które pojawiały się także w kompozycji Astral Epitaphs.

Niedawno wydał trzy płyty z muzyką dla kwartetów smyczkowych; 10 Mysteries i AllSteel (wyd. Tzadik) oraz Ethel (wyd. Cantaloupe). W 2009 otrzymał nagrodę Aplert Award in the Arts for Music.

Krzysztof Knittel - kompozytor, wirtuoz instrumentów elektronicznych, współtwórca wielu grup muzyki improwizowanej: Grupy Kompozytorskiej KEW (1974-76), Niezależnego Studia Muzyki Elektroakustycznej (1982-84), Pociągu Towarowego (od 1986), European Improvisation Orchestra (1996-98), tria CH&K&K (od 1999), Kawalerowie błotni (od 2003). Urodzony w 1947 roku w Warszawie, studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na wydziałach Reżyserii Dźwięku oraz Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki. Od 1973 współpracuje ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia. W 1978 pracował w The Center of the Creative and Performing Arts w Buffalo, USA.

Pisze utwory na orkiestrę, chóry, zespoły kameralne, gra muzykę komputerową i elektroakustyczną na żywo, komponuje dla baletu, teatru, filmu, tworzy instalacje dźwiękowe. Jako kompozytor i wykonawca swoich utworów koncertował w większości krajów europejskich, w Azji, w Ameryce Północnej i Południowej. Jego dyskografia obejmuje około 50 płyt. W stanie wojennym działał w środowiskach kultury niezależnej. Współtworzył festiwal "Audio-Art", był dyrektorem festiwalu Warszawska Jesień, prezesem Związku Kompozytorów Polskich, obecnie przewodniczy Polskiej Radzie Muzycznej. Jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, wykłada także w akademiach muzycznych w Krakowie i Łodzi. W 1985 roku otrzymał nagrodę "Solidarności", w 1998 został nagrodzony przez Foundation for Contemporary Performance Arts w Nowym Jorku: otrzymał Nagrodę im. Cypriana Norwida, Gloria Artis oraz Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich.

Marcin Piotr Łopacki - pianista, kompozytor, dyrygent, animator życia muzycznego. Ukończył studia magisterskie w klasie kompozycji prof. Zygmunta Krauze (2011r.) oraz studia licencjackie w klasie dyrygentury symfoniczno-operowej prof. Marka Pijarowskiego (2012r.) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Był stypendystą macierzystej uczelni.
Jest laureatem czterech nagród i wyróżnień na krajowych konkursach kompozytorskich, a także trzykrotnym laureatem cyklu koncertowego Muzyczne Forum Młodych organizowanego przez Austriackie Forum Kultury w Warszawie i UMFC. W 2011 roku otrzymał stypendium banku Societe Generale.
W latach 2010 - 2012 prowadził założoną przez siebie orkiestrę Ad Hoc Ensemble, dokonując z nią wielu prawykonań i nagrań. W 2012r. był asystentem dyrygenta orkiestry symfonicznej UMFC, pracując nad utworami Mozarta i Brucknera.
W 2007 roku został wybrany na członka zarządu stowarzyszenia Jeunesses Musicales Polska, w latach 2008 – 2010 był sekretarzem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich. Obecnie pełni funkcję przewodniczącego Koła. Od 2009 roku jest również członkiem stowarzyszenia artystów Euforis.
Od 2007 roku współpracuje z Warszawskim Chórem Chłopięcym i Męskim przy UMFC w charakterze pianisty-korepetytora.
Jego dorobek kompozytorski liczy obecnie ponad 60 utworów i ciągle się powiększa. Kompozytor często koncertuje jako pianista, muzyk improwizujący, dyrygent i performer.

20:00 ACK UMCS „Chatka Żaka”: Choreografie Merce’a Cunninghama / USA - „Lublin Event” 60 min
Wydarzenie lubelskie będzie 60-minutowym spektaklem tanecznym stworzonym z fragmentów przedstawień znajdujących się w repertuarze Merce Cunninghama, poczynając od tych powstałych w latach 50, do tych z początku XXI wieku. Wydarzenie będzie przede wszystkim czerpać z choreografii do spektakli, które w oryginale powstały we współpracy z Robertem Rauschenbergiem, Johnem Cagem i Jasperem Johnsem. Muzykę skomponuje długoletni uczeń Cunninghama, John King przy udziale miejscowych muzyków. Światła do spektaklu zostaną stworzone przez laureata Bessie Award, oświetleniowca i byłego dyrektora produkcji Merce Cunningham Dance Company, Davisona Scandretta. Choreografię stworzoną i zaadaptowaną specjalnie do lubelskich prezentacji przez długoletniego tancerza MCDC Daniela Squire'a wykona pięcioro byłych członków grupy Merce Cunnigham Dance Company.
www.mercecunningham.org/trust/stafftrustees

22:00 Warsztaty Kultury – Klub Festiwalowy: Spotkanie z artystami: tancerze Merce’a Cunninghama

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej