W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

20. Studenckie Konfrontacje Filmowe - dzień szesnasty

20. Studenckie Konfrontacje Filmowe - dzień szesnasty
Data rozpoczęcia 2013-03-26
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Kino studyjne "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Film

DZIEWCZYNY O WIELKICH SERCACH (Il cuore grande delle ragazze)
reż.: Pupi Avati
scen.: Pupi Avati
zdj.: Pasquale Rachini
muz.: Lucio Dalla
w.: Micaela Ramazzotti (Francesca Osti), Cesare Cremonini (Carlino Vigetti), Andrea Roncato (Adolfo Vigetti), Gianni Cavina (Sisto Osti), Erika Blanc (Eugenia Vigetti), Manuela Morabito (Rosalia Osti), Gisella Sofio (Olimpia Osti), Marcello Caroli (Edo Vigetti), Massimo Bonetti (Umberto Vigetti), Sydne Rome (Enrichetta), Rita Carlini (Maria Osti), Isabelle Adriani (Marcella)
prod.: Włochy 2011 (85 min)

Nagroda Stowarzyszenia Włoskich Krytyków Filmowych’2012 za najlepszą rolę kobiecą (M. Ramazzotti)

Pupi Avati jest jak staroświecki iluzjonista. Wyciąga z przeszłości, ze wspomnień, swoje króliki z kapelusza, zaprawione nostalgią i humorem, i od lat czaruje nimi publiczność. Tym filmem potwierdza, że z wiekiem bynajmniej nie traci formy. Coraz bliżej mu za to do kina, które pod koniec swojej kariery uprawiał jego wielki mistrz Fellini. Tak jak w „Rzymie” czy „Amarcordzie” zaludnia ekran barwnymi typami i potrafi w nieskończoność opowiadać o ich wyjątkowych perypetiach ze zniewalającym wdziękiem.
A więc jest miejscowy Casanova, która uwiódł już wszystkie miejscowe dziewczyny (niesamowitą, naturalną kompozycją zapachu z ust) i tylko dwóm siostrom udało się obronić przed nim swoją cnotę. Nie przypadkiem, bo dwie niezbyt urodziwe stare panny w ogóle nie mają wzięcia. Ich bogaty ojciec chętnie pozbyłby się z domu przynajmniej jednej z nich. Składa zatem wspomnianemu uwodzicielowi propozycję nie do odrzucenia: jeśli poślubi którąś z sióstr, w prezencie ślubnym dostanie motocykl, motoryzacyjny hit lat 30., a jego rodzinie przedłuży o 10 lat dzierżawę domu. Na dokonanie wyboru ma miesiąc. Zatem codziennie zjawia się na godzinę w domu przyszłego teścia i próbuje postawić na jedną z panien. Ale co tu wybierać, kiedy każda decyzja jest zła. Przychodzi jednak ten decydujący wieczór i Carlino idzie położyć głowę pod topór. I tutaj czeka go niespodzianka. Tego dnia zjawia się w domu trzecia córka, Francesca, nieślubne dziecko pani domu, o której istnieniu do tej pory domownicy (oprócz męża) nie mieli pojęcia. Carlino zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia, co stanie się początkiem sądnego dnia.
Nie sposób nie dać się uwieść urokowi tej historii utrzymanej w klimacie retro. Jeśli nawet nie wszystkie epizody wydarzyły się naprawdę, to trudno Avatiemu mieć za złe, że zmyśla je z szelmowskim wdziękiem. Bo jak nie polubić go chociażby za scenę, w której – zgodnie z ludową tradycją – umierającemu mężczyźnie podsuwa się „specyfik”, który nawet nieboszczyka stawia na nogi. Tym razem nie zadziałało, widocznie skład panaceum okazał się lekko przeterminowany.
Piotr Kotowski – ZAPISKI BERLIŃSKIE’2012


Cennik: karnet 120 zł, bilet 15 zł (bez ulgowych)
Przedsprzedaż: 27-28.02. godz. 15-18 || 1.03. godz. 15-19
Obowiązuje rezerwacja miejsc

Więcej informacji: www.ack.lublin.pl/kino

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej