W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

5. Międzynarodowy Festiwal Jazz Bez - Dzień I

5. Międzynarodowy Festiwal Jazz Bez - Dzień I
Data rozpoczęcia 2012-12-07
Godzina rozpoczęcia 19:30
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Festiwal

Program dnia:
godz. 19:30 - Daktari (Polska)
Daktari to kwintet improwizatorów założony przez trębacza Olgierda Dokalskiego w 2010 roku w Warszawie. W muzyce Daktari odnaleźć można wpływ jazzowej awangardy lat 60tych, echa muzyki folkowej i klezmerskiej, a także inspiracje postrockiem, no-wave i gitarowym noise'm. Jeszcze przed wydaniem debiutanckiej płyty zespół zaznaczył swą obecność na dużych polskich festiwalach, m. in. Heineken Open'er, Nowa Tradycja, Nowa Muzyka Żydowska, Warsaw Summer Jazz Days, co jest fenomenem – żaden polski zespół nie dostał takiej szansy. Grupa wystąpiła też na festiwalu Warszawa Singera, a premiera ich debiutanckiego krążka miała miejsce na Tzadik Festival w Poznaniu.
Debiutancka płyta Daktari "This Is The Last Song I Wrote About Jews. Vol. 1." ukazała się w 2011 roku nakładem Multikulti Project. Pochodzące z niej kompozycje można było usłyszeć między innymi w Radiowej „Jedynce”, „Dwójce”, TOK FM, Radio PIN, Kampus, czy też Radio Jazz. Płyta została wyróżniona statusem płyty miesiąca w Radio PIN oraz płyty tygodnia w Programie 2 Polskiego Radia. Ponadto, płyta znalazła się na listach najlepszych płyt roku 2011 portali muzycznych: Porcys, Uwolnij Muzykę oraz Tego Słucham. Wkrótce po wydaniu albumu, zespół Daktari został wybrany, by reprezentować polską muzykę folkową na największych targach world music na świecie: WOMEX EXPO 2011 w Kopenhadze. Na składance „Rootz from Polska” znalazł się utwór „Pollux”. Ten sam utwór znalazł się na kompilacji „MuLaKuŻ - New Jewish Music out of Poland 2009 – 2011”, ukazującej najciekawszych artystów, którzy grali w krakowskim klubie Cheder Cafe, w ramach Muzycznego Laboratorium Kultury Żydowskiej. Na jesień planowane jest wydanie "Lost Tawns", czyli drugiej płyty zespołu. Znajdą się na niej cztery improwizowane utwory, trwające w sumie około pięćdziesięciu minut.
www.myspace.com/daktaripl

godz. 21:00 - Msza Święta w Altonie (Polska)
Spotkanie muzyków Altony i kIRka to projekt głęboko humanistyczny. Zestawienie tradycyjnej improwizacji z cyfrową dekonstrukcją. Ambicją jest stworzenie przestrzeni muzycznej, w której bardziej niż słuchanie liczy się przeżywanie. Msza Święta w Altonie to z jednej strony jazzowa awangarda, z drugiej techniki dubowe i pierwotna motoryka.
O Altonie: Koncepcja materiału, który Altona prezentuje na koncertach, odwołuje się do historii nieistniejącego już miasta Altona. W 1674 roku w Altonie umarł chrześcijański mistyk Jean de Labadie, a w 1764 roku odbył się pogrzeb żydowskiego mistyka - Jonathana Eybeschutza. Na koncertach Altona odgrywa dziewięćdziesiąt lat, które upłynęło między śmierciami Jean'a de Labadie i Jonathana Eybeschutza.
O kIRku: kIRk to zespół bezkompromisowy, chciałoby się wręcz powiedzieć z misją. Tu nie ma oglądania się na trendy, jest za to ciągła eksploracja gatunkowych obrzeży i sonicznej mocy. Rzecz rozgrywa się o sprawy wielkie, jakby niedzisiejsze. O głęboko pojęty rozwój.

godz. 22:00 - Klub Festiwalowy - rsp
Wywodzący się z płockiej sceny techno dj i producent. W swoich utworach i setach nie zważa na gatunkowe czy geograficzne podziały, oprowadza zebranych po muzycznych zaułkach Detroit, Londynu czy Berlina. Za przewodnik służą mu minimalistyczne elektroniczne struktury, dubowe eksperymenty, a także alternatywny hip-hop i samplowe kolaże. Lubi bas. Po wydawnictwach dla Sinegy Networks i Enypniona jego producenckie talenty zaowocowany występami na pierwszej edycji Nowej Muzyki w Katowicach, festiwalu Fusion w Neustrelitz, Netaudio w berlińskiej Marii am Ostbahnhof oraz polskich Rewizjach i festiwalu Plateaux. 
www.myspace.com/rspnnrec

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej