W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Arnolfini czy nie Arnolfini? Kogo i co przedstawia obraz van Eycka?– spotkanie z Cyklu „Dlaczego Mona Lisa się uśmiecha?”

Arnolfini czy nie Arnolfini? Kogo i co przedstawia obraz van Eycka?– spotkanie z Cyklu „Dlaczego Mona Lisa się uśmiecha?”
Data rozpoczęcia 2016-04-14
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Udział Bezpłatny
Kategoria Wykład

„Portret małżonków Arnolfinich” Jana van Eycka jest jednym z najbardziej skomplikowanych i najczęściej analizowanych obrazów w historii malarstwa europejskiego. Poświęcono mu kilkadziesiąt opracowań, doszukując się w nim ukrytych treści, zaszyfrowanych w zwykłych przedmiotach domowego wnętrza, na którego tle ukazani są małżonkowie. Czy jednak obraz rzeczywiście upamiętniał zaślubiny Arnolfinich? Jakie znaczenie mają detale takie jak drewniane chodaki, pies i zwierciadło? Czy dawną interpretację należy schować do lamusa?

Kuratorka cyklu

dr Anna Głowa – asystentka w Katedrze Historii Sztuki Starożytnej i Wczesnochrześcijańskiej KUL. Zajmuje się sztuką późnoantyczną, szczególnie zagadnieniem kontynuacji tradycji starożytnej i jej przeobrażeń w późnym antyku, a także recepcją sztuki starożytnej w późniejszych epokach.

O cyklu:
Istnieją dzieła natychmiast rozpoznawalne przez ludzi na całym świecie, nawet przez tych nieinteresujących się sztuką. Stulecia po swoim powstaniu nie przestają fascynować i żyć kolejnymi życiami w reinterpretacjach późniejszych artystów, a także w popkulturze i reklamach. Jednocześnie zdarza się, że te najbardziej znane dzieła są zarazem najbardziej nieznane. Na czym polega ich tajemnica? Zachęcamy do wspólnego zastanowienia się nad ich zagadkami. Kuratorką cyklu jest dr Anna Głowa. Pomysłodawcą cyklu jest Mateusz Nowak.

Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej