W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Bitwa o literaturę. Nowa literatura dziecięca albo postshrekizm

Bitwa o literaturę. Nowa literatura dziecięca albo postshrekizm
Data rozpoczęcia 2014-10-14
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Teatr Stary, Jezuicka 18
Kategoria Spotkanie

Wydarzenie transmitowane on-line na stronie Teatru Starego. Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru Starego.

prowadzenie: Łukasz Drewniak
gość: Malina Prześluga

Czy wyrósł nam nowy nieletni, dziecięcy odbiorca? Jak rozmawiać z najmłodszymi w teatrze, literaturze, filmie? Co się zmieniło? Dlaczego potrzebne są nowe bajki? Kto jest bohaterem nowej mitologii dziecięcej i kim jest dziś dziecko jako bohater sztuki? Szukamy odpowiedzi na pytanie o fenomen popularności nowej dramaturgii teatrów dla dzieci, boom wydawniczy związany z pojawieniem się nowych opowieści, nowych autorów, nowych narracji.

Malina Prześluga - absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoły Dramatu przy Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka w Warszawie. Zaskakująca siłą wyobraźni, skojarzeń i twórczym traktowaniem języka, młoda i już bardzo ceniona dramatopisarka, autorka tekstów prozą, od grudnia 2010 felietonistka portalu www.e-teatr.pl. Jej dramaty oraz bajki wydawane są w Nowych Sztukach dla Dzieci i Młodzieży i wystawiane między innymi w Baju Pomorskim w Toruniu, w Teatrze Animacji w Poznaniu, w Teatrze Maska w Rzeszowie, w Teatrze Na Woli w Warszawie, w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Piosenki jej autorstwa śpiewają aktorzy na scenach Teatru Groteska w Krakowie, Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru Baj Pomorski w Toruniu, Tarnowskiego Teatru im. Ludwika Solskiego. Laureatka Medalu Młodej Sztuki, zdobywczyni kilku nagród i wyróżnień w edycjach Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, zdobywczyni drugiej nagrody na 9. Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w 2011 roku, laureatka sopockiego Festiwalu „Dwa Teatry” w roku 2012 za słuchowisko radiowe w reż. Roberta Mirzyńskiego wg sztuki Nic, Dzika Mrówka, Adam i Ewa.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej