W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Czytelnia Dramatu
Data rozpoczęcia 2012-03-08
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Wydarzenie

Czytelnia Dramatu
Żelazna Kurtyna - Małgorzata Sikorska-Miszczuk / czytanie performatywne
reżyseria: Łukasz Witt-Michałowski

Po czytaniu odbędzie się spotkanie z Małgorzatą Sikorską-Miszczuk i twórcami.

"(...)
Spielberg Nazywam się Steven Spielberg. Przyleciałem tu do pani na Kabaty z Los Angeles w Ameryce. (...) Przeczytałem kilka pani scenariuszy i pomyślałem, że mogłaby pani dla mnie coś napisać. Co pani na to?

Scenarzystka To bardzo ciekawa propozycja. Może się przejdziemy, pokażę panu Kabaty, bo pan pewnie nie widział Kabat, bo to jest takie dosyć nowe osiedle w Warszawie, i w trakcie będziemy sobie rozmawiali, bo jest ładna pogoda.

Spielbierg To może innym razem, bo wracam zaraz na plan filmowy, gdzie czekają na mnie gwiazdy dużego ekranu i takie tam sprawy. Do rzeczy. Chcę żeby pani napisała dla mnie scenariusz.

Scenarzystka A jaki scenariusz?

Spielberg Political fiction. Pani lubi takie rzeczy wymyślać i dobrze to pani idzie. Historia byłaby o tym, że Niemcy nie przegrały II wojny
światowej, tylko podbiły Amerykę i rządzą światem. No i pani by wymyśliła, co dalej (...)"

Małgorzata Sikorska-Miszczuk - dramatopisarka i scenarzystka, ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentką Studium Scenariuszowego PWSFTiT w Łodzi. Jest autorką m.in. sztuk: Szajba, Śmierć Człowieka-Wiewiórki, Człowiek z Polski w czekoladzie, Zaginiona Czechosłowacja, Koniec świata, Bruno Schulz: Mesjasz, a także scenariusza pełnometrażowego filmu animowanego Tytus, Romek i A'Tomek wśród złodziei marzeń (2003). Spektakle na podstawie jej tekstów reżyserowali Marcin Liber, Jan Klata, Piotr Kruszczyński, Natalia Korczakowska, Michał Zadara, Anna Trojanowska, Nina Guehlstorff, Katarzyna Kurzeja. Prezentowane były w Polsce i za granicą. Teksty sztuk zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, francuski, serbski, chorwacki, czeski, rosyjski, rumuński, szwedzki, hiszpański, hebrajski. Czytania tekstów sztuk odbywały się w Polsce oraz za granicą: w Niemczech, Francji, Szwecji, Czechach, Rosji, Rumunii, USA, wkrótce w Belgii i Hiszpanii. Wielokrotnie nagradzana w kraju i za granicą.

Do Czytelni Dramatu zapraszają: Przestrzeń Działań Teatralnych ACK oraz Teatr Centralny

Wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej