W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Czytelnia Dramatu: Klara Zach. Rekonstrukcja

Czytelnia Dramatu: Klara Zach. Rekonstrukcja
Data rozpoczęcia 2015-04-28
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Kategoria Akcja

28 kwietnia w Czytelni Dramatu zostanie przeczytana sztuka "Klara Zach. Rekonstrukcja" - najnowszy tekst Szymona Bogacza napisany razem z Zuzanną Bućko (dzięki której ten tekst jest ognioodporny). Jest to historia Kazimierza Wielkiego i Klary Zach - tragiczna, krwawa, a nawet... nieprawdziwa? Reżyseruje Julia Mark.

Po czytaniu odbędzie się spotkanie z autorem tekstu oraz realizatorami.
wstęp wolny


Szymon Bogacz – studiował na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, grał na trąbce w takich orkiestrach jak Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa. Jest także absolwentem scenariopisarstwa na PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi i był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Napisał kilkanaście dramatów, które doczekały się kilku realizacji scenicznych – „Wszystko, co chcielibyście powiedzieć po śmierci ojca, ale boicie się odezwać” Teatr Miejski w Gdyni, reż. Piotr Kruszczyński, „W imię Ojca i Syna” Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, reż. Piotr Ziniewicz, „Allegro moderato” Teatr na Woli w Warszawie, reż. Krzysztof Rekowski, „Być jak Frank Sinatra”, Teatr Rampa w Warszawie, reż. Witold Mazurkiewicz, „Trzech mężczyzn w różnym wieku” Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, reż. Julia Pawłowska (Mark), „Koło kwintowe – fragmenty” PWST w Krakowie, reż. Aleksandra Popławska. Był także dramaturgiem i współautorem sztuki „…nie czekajcie” na podstawie tekstu „Kebab” Gianiny Carbunariu, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, reż. Robert Zawadzki. Realizacja jego tekstu „W imię Ojca i Syna” w reż. Daniela Adamczyka w Teatrze Czytelni Dramatu w Lublinie została nagrodzona główną nagrodą XVI Przeglądu Małych Form Teatralnych „Letnia Scena 2014” w Łodzi. W 2015 roku na deskach Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze odbyła się premiera spektaklu „Karskiego historia nieprawdziwa” w reż. Julii Mark. Wcześniej na podstawie tego samego tekstu powstało słuchowisko w Teatrze Polskiego Radia emitowane w radiowej Trójce.

Julia Mark (Pawłowska) – reżyserka teatralna. Studiowała Wiedzę o Teatrze w warszawskiej Akademii Teatralnej. Ukończyła również Wydział
Reżyserii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Podczas studiów współpracowała z Bogdanem Hussakowskim (Teatr PWST), była też asystentką Mikołaja Grabowskiego w krakowskim Starym Teatrze. Debiutowała „Miłością Fedry” Sarah Kane w warszawskim Teatrze Polonia. Od tego czasu wystawia spektakle zarówno w teatrze lalkowym, gdzie realizuje klasykę literatury dla dzieci i dorosłych (między innymi „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carolla w Teatrze Banialuka w Bielsku Białej, „Piotruś Pan” Jamesa M. Barrie’go w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora im. Aleksandra Smolki), jak i dramatycznym („Mój niepokój ma przy sobie broń” Mateusza Pakuły w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, „Zastrzel mnie i weź ze sobą” Marii Spiss w Teatrze Nowym w Krakowie). Swoje przedstawienia prezentowała między innymi na Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port i festiwalu młodych reżyserów „M-teatr”. Jej ostatnią produkcją jest „Karskiego historia nieprawdziwa” Szymona Bogacza, której premiera odbyła się na deskach Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze. Na podstawie tego samego tekstu Julia Mark wyreżyserowała wcześniej słuchowisko emitowane w Programie 3. Polskiego Radia. Julia Mark wygrała konkurs na reżyserię organizowany przez Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu (2009), a także otrzymała Dziką Różę Dziennikarzy za „Mój niepokój ma przy sobie broń” Mateusza Pakuły (Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, 2013) oraz nominację do Srebrnej Maski za dramat „Trzech mężczyzn w różnym wieku” Szymona Bogacza (Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, 2012).

Zuzanna Bućko – urodziła się w Jeleniej Górze, gdzie współpracuje z tamtejszym Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida (jako asystentka dramaturga Szymona Bogacza). Studentka wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisze o teatrze i dla teatru, m.in. do magazynu dla dzieci i rodziców FIKA. Uczestniczka licznych, międzynarodowych warsztatów teatralnych, w tym z zakresu creative writing oraz współpracowniczka wielu międzynarodowych festiwali. Swoje pierwsze dramaturgiczne szlify zdobywa pod czujnym okiem Artura Pałygi podczas Szkoły Pisania w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Jej tekst „Wytrzymaj jeszcze chwilę” zdobył nagrodę główną w konkursie Nowy Wymiar Kultury oraz miał dwa czytania performatywne na Festiwalu Prapremier 2013 w Bydgoszczy i w Teatrze Barakah w ramach Dramatorium. Jest również autorką sztuk „Wszyscy wyjechali umierać gdzieś indziej” oraz „A puch zapcha im gardła”, którego czytanie performatywne w reżyserii Julii Mark zostało zrealizowane w ramach Festiwalu Prapremier 2014 w Bydgoszczy. Wraz z Szymonem Bogaczem napisała jeden z odcinków słuchowiska teatralnego Słuchaj! – “Jasiek i… wirus” dla Wrocławskiego Teatru Lalek, a także była odpowiedzialna za dramaturgię spektaklu „Karskiego Historia Nieprawdziwa” Szymona Bogacza w reżyserii Julii Mark w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.