W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dyskusja o malarskich kompleksach i frustracjach

Dyskusja o malarskich kompleksach i frustracjach
Data rozpoczęcia 2014-02-19
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Kategoria Dyskusja

Tym razem temat spotkania z cyklu „Klub sztuki” jest inspirowany wystawą "Kompleksy i frustracje", którą do 23.02 można oglądać w Galerii Labirynt. Rozmowa będzie dotyczyła różnych odcieni malarstwa współczesnego. W dyskusji wezmą udział artyści, których prace prezentowane są na wspomnianej wystawie: Tomasz Bielak, Jakub Ciężki, Piotr Korol, Sławomir Toman.

„Wspólnie spróbujemy zdiagnozować stan, w jakim obecnie się znajduje malarstwo – zapowiada Marta Ryczkowska, kuratorka wystawy - nie będziemy unikać drażliwych wątków i trudnej konfrontacji malarstwa ze sztuką cyfrową. Spróbujemy znaleźć odpowiedzi na pytania, w jaki sposób malarstwo zmienia się pod wpływem sztuki performance i wideo, dlaczego wciąż pozostaje aktywnym, aktualnym medium, wreszcie, w jaki sposób prywatne losy, kompleksy i frustracje mogą je zasilać i przenosić w uniwersum ludzkiego doświadczenia.”.

Wystawa „Kompleksy i frustracje”, prezentowana w Galerii Labirynt, przekornie opisuje stan sztuki i kondycję współczesnego malarstwa. Wbrew prognozom wieszczącym zmierzch malarstwa, jest to medium żywotne i aktywne znaczeniowo, podejmujące wciąż dialog ze swoją historią, rozbrajające stereotypy. Uznani artyści: Sławomir Toman, Jakub Ciężki, Tomasz Bielak, Piotr Korol, Arek Karapuda, Maciek Duchowski, Igor Przybylski, Ewa Juszkiewicz, Katarzyna Szeszycka, Zbigniew Rogalski i Marcin Zawicki wskazują rozmaite drogi poszukiwań w obrębie tego medium. Kładą akcenty na transgresyjny dialog z tradycją malarstwa (Juszkiewicz, Zawicki), oddalenie w świecie rzeczy (Toman, Ciężki), tęsknotę i resentyment (Karapuda, Bielak, Przybylski), wyzwalanie się z ograniczeń formy (Korol, Rogalski), dryfowanie w świecie obrazów i tekstów (Duchowski, Szeszycka). Artysta jawi się przy tym jako jednostka, przypatrująca się światu z dystansu, w skupieniu łowiąca i filtrująca jego „kompleksy i frustracje”, nasycając je ponadczasową głębią.

Wstęp wolny