W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dyskusja panelowa: „Relacje świadków w badaniach naukowych i narracjach muzealnych”

Dyskusja panelowa: „Relacje świadków w badaniach naukowych i narracjach muzealnych”
Data rozpoczęcia 2016-09-28
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Sala audytoryjna Centrum Obsługi Zwiedzających PMM, l. Droga Męczenników Majdanka 67
Organizator Państwowe Muzeum na Majdanku
Udział Bezpłatny
Kategoria Dyskusja

O możliwościach i granicach zastosowania relacji świadków we współczesnym muzealnictwie porozmawiają uczestnicy debaty panelowej organizowanej przez Państwowe Muzeum na Majdanku. Dyskusja zatytułowana „Relacje świadków w badaniach naukowych i narracjach muzealnych”odbędzie się w 50. rocznicę wydania pamiętników Jerzego Kwiatkowskiego „485 dni na Majdanku”.

Od pierwszych świadectw pozostawionych przez byłych więźniów niemieckich obozów i gett dzieli nas dystans czasowy. Były one również zbierane, opracowywane i wykorzystywane w oparciu o różne metody. Mimo ogromnego potencjału źródeł narracyjnych przez niektórych wciąż postrzegane są jako kontrowersyjne, głównie ze względu na subiektywny charakter i trudności związane z ich weryfikacją. Ideą organizowanej przez Państwowe Muzeum na Majdanku debaty jest przybliżenie doświadczeń specjalistów z różnych instytucji badawczych i kulturalnych w Polsce, związanych ze sposobami pracy i możliwościami wykorzystania źródeł narracyjnych w muzeach.

Uczestnikami debaty będą: prof. dr hab. Jerzy Bartmiński, językoznawca, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej; dr Jarosław Pałka, historyk, Dom Spotkań z Historią; dr Piotr Filipkowski, socjolog, Polska Akademia Nauk; Marta Grudzińska, historyk, Państwowe Muzeum na Majdanku; Wojciech Lenarczyk, historyk, Państwowe Muzeum na Majdanku. Dyskusję poprowadzi Krzysztof Banach z Państwowego Muzeum na Majdanku. Poprzedzi ją wystąpienie Wojciecha Lenarczyka poświęcone publikacji „485 dni na Majdanku” Jerzego Kwiatkowskiego.

Wydane po raz pierwszy w 1966 r. w Lublinie „485 dni na Majdanku” to jeden z najbardziej przejmujących przykładów wspomnieniowej literatury obozowej. Książka ta jest osobistym pamiętnikiem Jerzego Kwiatkowskiego – polskiego więźnia politycznego, który w KL Lublin przebywał od marca 1943 r. do likwidacji obozu 22 lipca 1944 r. Ze spisanej w pierwszych latach powojennych relacji wyłania się tragiczny obraz egzystencji tysięcy więźniów obcujących na co dzień ze śmiercią, strachem i poniżeniem, które składały się na rzeczywistość niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej