W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Dzieci z ochronki
Data rozpoczęcia 2007-11-09
Godzina rozpoczęcia 15:30
Miejsce Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN", ul. Grodzka 21
Kategoria Uroczystość

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" i Akademia Obywatelska zapraszają na akcję poświęconą likwidacji żydowskiej ochronki.

Dnia 9 listopada 2007 roku w rocznicę Nocy Kryształowej i Międzynarodowego Dnia Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" i Akademia Obywatelska zapraszają na akcję upamiętniającą likwidację żydowskiej ochronki, która mieściła się przy Grodzkiej 11. W marcu 1942 roku hitlerowcy wywieźli ponad setkę dzieci w wieku od 0-10 lat na Majdan Tatarki i tam zabili.

Program:
15:30 - początek akcji, ul. Grodzka 11; czytanie historii mówionych;
17:00 - przejście od ochronki na ulicę Łęczyńską, do miejsca, w którym zginęły dzieci;

Sierociniec dla dzieci i starców żydowskich założono w drugiej połowie XIX wieku. Po powstaniu styczniowym jego lokalizację z ul. Podzamcze zmieniono na ul. Grodzką. Ochronka była subsydiowana przez Magistrat miasta Lublina i Gminę Żydowską.
Ochronka zajmowała dwupiętrowy budynek przy ul. Grodzkiej 11, na który składało się:
9 sypialni, 2 pokoje stołowe, szkoła, sala rekreacyjna, kancelaria, kuchnia, pokój służbowy, kąpielowy, pralnia i ubikacja. Jej główna działalność była nastawiona na całkowite utrzymanie, ubranie i zapewnienie nauki dla pensjonariuszy. Dzieci miały zorganizowaną naukę w szkołach powszechnych i średnich zakładach naukowych. Małe uczęszczały do przedszkola mieszczącego się na miejscu i odbywały tzw. kurs
przygotowawczy.

Z relacji świadków wiadomo, że w czasie wojny rodziny żydowskie oddawały swoje dzieci do sierocińca, wierząc, że tam będą bezpieczne. Pierwotnie budynek przeznaczony dla 30 osób musiał pomieścić ponad 100 dzieci i starców. Warunki sanitarno-higieniczne były tu poniżej wszelkich norm. Dzieci spały po kilkoro na jednym łóżku, a w dzień musiały przebywać w towarzystwie osób niedołężnych, często bardzo chorych. Na wszystko
brakowało pieniędzy.

W czasie akcji likwidacyjnej getta, w marcu 1942 roku, ponad setkę dzieci z ochronki oraz starców wywieziono samochodami ciężarowymi na łąki na Majdan Tatarski i zamordowano. Wtedy też zginęły 3 opiekunki dzieci: Anna Taubenfeld, Hanna Kupperberg i p. Rechman, które nie chciały opuścić dzieci i dobrowolnie zdecydowały się na śmierć.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej