W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy” - Dzień I

Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy” - Dzień I
Data rozpoczęcia 2012-11-09
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Festiwal

Program dnia:

Galeria Labirynt ul. Grodzka 5a

17.00 Nasze dzieci / Our Children
Polska, 1948, 78 min.
Rok 1948. Ocalone z Holokaustu żydowskie dzieci z sierocińca w Helenówku oglądają występ Dżigana i Szumachera – komików, którzy po wojnie spędzonej w Związku Radzieckim powrócili do Polski. Teraz prezentują na scenie sztukę na temat getta. Dzieci, które mają za sobą tragiczne, osobiste doświadczenia i które okupacyjną rzeczywistość poznały od najgorszej strony, z całą siłą odczuwają fałsz przedstawianych sytuacji. Głośno protestują i doprowadzają do przerwania występów... Artyści zostają zaproszeni do sierocińca, aby mogli poznać prawdziwą historię getta. Najpierw zabawiają dzieci skeczem Szołema Alejchema Pożar w Kasrylewce, lecz cały czas mają wątpliwości, czy w ten sposób uwolnią je od traumy, nieustannego poczucia zagrożenia, czy oswobodzą je z okowów straszliwych wspomnień...
W dokumencie Natana Grossa opowiadającym o pełnych dramatyzmu czasach wzięli udział autentyczni bohaterowie – dzieci naprawdę ocalone z Holokaustu. Mimo osobistej tragedii, czasem śmiejąc się przez łzy, ukazują siłę odnowienia, zwycięstwo życia nad bólem i tęsknotą za bliskimi i światem, który został bezpowrotnie utracony.
Yaakow Gross, który czuwał nad rekonstrukcją i reedycją filmu, oparł się na czterech niekompletnych kopiach odnalezionych w Polsce, Izraelu, Francji i USA.

18.30 Lawnswood Gardens
Polska, 2011, 53 min.
Lawnswood Gardens to filmowe spotkanie z profesorem Zygmuntem Baumanem. Film bada relacje między baumanowską Nowoczesnością i Zagładą a Zimą o poranku, pamiętnikiem z warszawskiego getta napisanym przez zmarłą w grudniu 2009 roku żonę profesora, Janinę Bauman. Trzonem opowieści jest nieformalna, parodniowa wizyta na ulicy Lawnswood Gardens, w domu profesora w Leeds, w Wielkiej Brytanii. W filmie występują również: Janina Bauman (w archiwalnym materiale), Vaclav Havel, Mirosław Bałka, Anthony Bryant i Griselda Pollock, Aleksandra Jasińska-Kania, Nina Kraśko i Jerzy Wiatr. Konsultantem artystycznym filmu jest malarka Lydia Bauman, córka prof. Baumana.

19.40 Ucięta dyskusja / Partly Private
Kanada, 2009, 82 min.
Ucięta dyskusja to dowcipne ujęcie problemu męskiego obrzezania i odczuć na ten temat ludzi z Zachodu. W filmie w sposób jednocześnie komiczny i pouczający zastanawiamy się, jak doszło do tego, że starodawny obrzęd stał się normalnym zabiegiem medycznym w Ameryce Północnej i innych częściach świata. Film wykracza poza stwierdzanie, co jest dobre a co złe i zabiera nas do współczesnego świata rzekomego pogaństwa, plemiennego i rodzinnego dziedzictwa. Śledzimy podróż autorki filmu od Nowego Jorku i Jerozolimy, do Włoch i Turcji, w trakcie której zmuszona jest zadać pytanie.


Kawiarnia „Kawka” ul. Okopowa 9 i 1/2

18.00 The “Socalled” Movie
Kanada, 2010, 88 min.
Ponad 2,5 miliona wejść na YouTube na teledysk You Are Never Alone spowodowało, że mieszkający w Montrealu muzyk, filmowiec, rysownik i czarodziej Josh Dolgin, zwany Socalled, zelektryzował świat sztuki. Jego niezwykły styl łączy surrealistyczne wizualizacje z własną mieszanką hip-hopu, funku i tradycyjnej muzyki żydowskiej. Reżyser Garry Beitel zabiera widzów w podróż po wnętrzu mózgu człowieka, który został nazwany „Jamesem Brownem w wersji jidysz”, zgłębiając jego sztukę, życie i wszystko co powoduje, że jest tak cholernie fascynujący.

Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej