W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Festiwal Legend Lubelskich
Data rozpoczęcia 2016-09-24
Data zakończenia 2016-09-28
Miejsce: Rynek Starego Miasta
Organizator: Fundacja Sceny InVitro, Urząd Miasta Lublin – Referat Turystyki

Jakie legendy znacie o Lublinie? Czy wiecie co działo się na naszym Rynku 700, 500, 300 lat temu? We wrześniową sobotę czas na Starym Mieście zwariuje i na chwilę przeniesiemy się w niezwykły świat dawnych epok – średniowiecza, renesansu, baroku, oświecenia i międzywojnia, odkrywając na nowo największe i najciekawsze tajemnice Lublina.  

Podczas Festiwalu zobaczymy dwa premierowe spektakle oparte na lubelskich legendach – Dintojrę (legendę o kamieniu nieszczęścia) i Pożar w Zamtuzie (historię wielkiego pożaru miasta snutą m.in. przez miejskiego kata), które powstały we współpracy Łukasza Witt-Michałowskiego z Marcinem Wrońskim. Nie zabraknie także legendy o pięknej i występnej córce Złotnika – Złotniczance oraz opowieści improwizowanych w wykonaniu Teatru Improv Poławiacze Pereł. Specjalnym gościem Festiwalu będzie krakowski Teatr Dono, który w stylistyce komedii dell’arte przybliży życie mieszczan dawnych epok.  

Na czas trwania Festiwalu Rynek Starego Miasta zamieni się w magiczny tygiel, w którym mieszać się będą wydarzenia i bohaterowie mniej lub bardziej znanych historii Lublina: ze średniowiecza, renesansu, oświecenia, baroku i międzywojnia. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć jak wyglądało życie w dawnych czasach, poznać nieznane fakty historyczne z życia miasta, które przez stulecia obrosły legendami, wziąć udział w interaktywnych i teatralizowanych działaniach z dawnych epok.  

Przygotowano też specjalny program dla dzieci – cykl zabaw inspirowanych historiami bohaterów legend, warsztaty tańca dawnego i grę miejską. A ponadto: specjalne spacery z przewodnikiem i zagadki kryminalne okresu międzywojnia w Archiwum Kryminalnym.  

Ważnym elementem Festiwalu jest specjalny program wydarzeń dedykowany osobom niesłyszącym: spektakle oraz spacer z przewodnikiem będą tłumaczone na język migowy.

Wydarzenia (22)

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej