W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Festiwal Transeuropa: Dzień III

Festiwal Transeuropa: Dzień III
Data rozpoczęcia 2012-05-19
Godzina rozpoczęcia 09:30
Kategoria Akcja

Program dnia:
9:30-15:30
Szkolenie pt „Czy można wyjść poza stereotyp?” Każdy z nas posługuje się stereotypami, to naturalna predyspozycja ludzkiego umysłu do kategoryzowania, swoisty filtr poznawczy pozwalający nam na odnajdywanie się w zastałej rzeczywistości. Jednak w obecnym wielokulturowym świecie stereotypy staja się barierą w kontaktach, komunikacji i współpracy między ludźmi. Prowadzenie: Asia Orzeł, Łukasz Mikołajuk. Galeria Labirynt, Grodzka 5a

12:00-15:00
Warsztat pt "Uczestnik nie konsument". Warsztaty dotyczące świadomego uczestnictwa w życiu społecznym. Jednym z najpoważniejszych skutków, a zarazem przyczyną obecnego Kryzysu (społeczno-ekonomicznego) jest degradacja więzi społecznych i drastyczny spadek zaufania. Niezależnie więc od przyjętej perspektywy ideowej, najważniejszym wyzwaniem stojącym przed nami jest odbudowanie tych fundamentalnych wartości. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zaktywizowanie obywateli w ramach społeczności lokalnych i w ten program wpisują się te warsztaty.
Kawiarnio-księgarnia „Spółdzielnia”, ul. Peowiaków 11

16:00-18:00
Dyskusja z udziałem publicystów, ludzi kultury i pracowników ośrodków kulturalnych dotycząca wyzwań jakie dla kultury niesie globalny kryzys ekonomiczny. W jaki sposób kryzys wpływa na kulturę i jaki może ona reagować? Czy problemem są tylko pieniądze, czy może należy przyjrzeć się uwarunkowaniom strukturalnym, kondycji instytucji kultury? Jaka jest jej rola w procesach społecznych? Jakie są strategie programów wdrażania kultury? Są to główne zagadnienia jakie zostaną poruszone podczas debaty.
W dyskusji udział wezmą: Marcin Śliwa i Wojciech Kłosowski z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, Waldemar Tatarczuk–Galeria Labirynt, Katarzyna Hołda–artystka, Adam Ostolski–publicysta.
Prowadzenie: Agnieszka Ziętek i Rafał Czekaj - Klub Krytyki Politycznej w Lublinie.
Galeria Labirynt, ul. Grodzka 5a

20:00
Wernisaż Emraha Gökdemira „Menistan". Emrah Gökdemir jest tureckim artystą, arabskiego pochodzenia. Eksploruje tajny świat społecznych zależności ukryty na dziedzińcach wewnętrznych tureckich domów. Emrah Gókdemir pokazuje to co kulturowo wyparte, zakazane, a jednocześnie obecne w codzienności sekretnego życia za zamkniętymi drzwiami i w przestrzeniach wirtualnych. Wystawa jest próbą analizy kultury muzułmańskiej wobec europejskiego dążenia do poszerzania swobód i wolności. Kurator wystawy: Paweł Korbus.
Galeria Labirynt, ul. Grodzka 5a

Performance - Oficyna w Podwórku Sztuki Centrum Kultury, ul. Narutowicza 32:
20:300 Paweł Korbus performance „NAJN” - O wątpliwościach, o niechęci, autopogardzie, byciu miłośnikiem i wstrząsach metafizycznych w biedzie.

21:00 Maria Porzyc performance „Podróż do wnętrza ciała" - “Śniło mi się, że w bramie obok urodził się święty Jerzy. I wszyscy o tym wiedzieli.Rano udałam się pod jego drzwi, przedarłam przez tłum koczujących tam sąsiadów, aby również złożyć mu kwiaty.” Opowieść o ciemności, o tym, co niedostępne, o pozostawaniu w rozsądnych granicach.

21:30 Szymon Pietrasiewicz performance „Gięcie” - Wypowiedź o Tobie i sobie. Badanie właściwych proporcji. Badanie czasu, Badanie miejsca. Badanie może być sztuką?

22:00 Piotr Strobel działanie pt. „ZMIANA” - Tematem działania jest „zmiana” jako jedyny stały przejaw życia i funkcjonowania natury. Człowiek jako jej element. Relacje człowiek-natura, człowiek-miejsce, człowiek-człowiek. Zmiana relacji, zmiana miejsca, migracja, przekraczanie granic, adaptacja, ślady zachodzących zmian.

22:30 Tomasz Foltyn film oraz działanie performance "Przestrzenie intymne" - Projekt powstał podczas pobytu Tomasza Foltyna w USA w 2011 roku. Ma charakter wciąż otwartego procesu, który oparty jest na osobistym doświadczeniu wyrażanym poprzez ciało i ruch.

23:00 Szuvarski 313 preformance "Demo-kreacje" - Masy w sposób skandaliczny stawiają opór owemu imperatywowi racjonalnej komunikacji. (Na)dajemy im sens, a one pragną jedynie spektaklu. Żadna siła nie mogłaby ich nawrócić na powagę treści, nawet na powagę kodu. (Na)dajemy im przekaz, a one pragną jedynie znaków, oddają bałwochwalczą cześć grze znaków i stereotypów, ubóstwiają wszelką treść po to tylko, by uległa rozkładowi i rozproszyła się w spektakularnych seriach. Tym co odrzucają jest "dialektyka" sensu. Nie trzeba przytaczać żadnych dowodów, by stwierdzić że ulegają mistyfikacji. Nieodmiennie obłudna hipoteza pozwalająca zachować dobre samopoczucie intelektualne producentom sensu: masy w sposób spontaniczny aspirują do naturalnego oświecenia przez rozum(..)przy czym doskonale wiadomo, że na sens masy w sposób całkowicie "wolny" odpowiadają odmową, a na ultimatum sensu - upodobaniem do spektaklu. Tak samo jak śmierci nie dowierzają przejrzystości i politycznej woli(..) - oto spektakularność." 
Demokracja jest formą dyktatury 'globalistów'. - Jean Baudrillard

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny