W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Film "Ave"
Data rozpoczęcia 2012-10-15
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce ACK "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Film

Ave
reż.: Konstantin Bożanow
scen.: Konstantin Bożanow, Arnold Barkus
zdj.: Nenad Borojewicz, Radosław Goczew
w.: Andżela Nedjalkowa (Avé), Ovanes Torosian (Kamen), Martin Brambach (kierowca tira), Swietła Janczewa (matka Wiktora), Bruno S. (dziadek Wiktora), Nikoła Dodow (kierowca volvo), Bojka Welkowa (matka Avé)
prod.: Bułgaria 2011 (87 min)

Nagroda FIPRESCI na Warszawskim Festiwalu Filmowym ’2011; nagroda za najlepszy bułgarski film oraz nagroda za reżyserię na MFF w Sofii ’2012; nagroda specjalna jury na MFF w Sarajewie ’2011; nagroda za debiut reżyserski na MFF w Hamburgu ’2011

Konstantin Bożanow pilnie uczy się od mistrzów, lecz jednocześnie próbuje wykształcić własny styl: „Avé” przypomina „Zapiski z Toskanii” Abbasa Kiarostamiego, w którym plenery Toskanii zostały zastąpione przez szpetną bułgarską prowincję. Sportretowane w filmie bezdroża stają się areną spotkania dwojga nieznajomych, którzy postanawiają udawać parę zakochanych. W rzeczywistości chłopak i dziewczyna nawiązują ze sobą dwuznaczną więź rozpiętą pomiędzy pożądaniem a nienawiścią, potrzebą bliskości a chłodnym dystansem. Zgodnie z wymogami kina drogi, podjęta przez nich wspólna podróż szybko zamienia się także w metaforyczną wyprawę po samopoznanie. Największa wartość „Avé” kryje się we wpisaniu tej uniwersalnej historii w szeroki kontekst społeczny. Kamera w filmie Bożanowa wnikliwie podpatruje bułgarską rzeczywistość po transformacji ustrojowej. Umiejscowieni w samym środku tego pejzażu młodzi bohaterowie wydają się typowymi przedstawicielami straconego pokolenia. Frustrację wynikającą z braku życiowych perspektyw przenoszą na nieumiejętność budowy międzyludzkich więzi. W tej sytuacji pozostaje im wyłącznie gra, w której nie uda się wyłonić zwycięzcy.
Piotr Czerkawski – FILM 6/2012

Cennik: karnet 30zł, bilet 10/12zł (ulgowy/normalny)
Sprzedaż: od 12.10. od godz. 15

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej