W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Guernica po polsku - wernisaż

Guernica po polsku - wernisaż
Data rozpoczęcia 2009-06-04
Godzina rozpoczęcia 12:00

20 lat temu na płocie KUL w Lublinie - dokładnie 28 maja 1989 roku, na tydzień przed wolnymi wyborami - powstało malowidło Jarosława Koziary (około 6m x 2,2m). W rocznicę tego wydarzenia artysta odtworzy swoje dzieło.

Guernica:
Dzieło Picassa przedstawiające chaos, śmierć i strach ludzi, które sprowadziła wojna. Obraz był wyrazem hołdu złożonego hiszpańskiemu miastu zbombardowanemu przez naloty dywanowe.

Guernica po Polsku:
Obraz Koziary nie był identyczną kopią obrazu Picassa: nawiązując do oryginału przedstawiał potworną, ówczesną rzeczywistość PRL-u. Kobieta po lewej stronie obrazu, w odróżnieniu od oryginału, trzyma na rękach nie zmasakrowane dziecko lecz kaszankę, a na szyi przewieszony ma papier toaletowy. Koziara skomentował rzeczywistość PRL u w przestrzeni miasta na tydzień przed wolnymi wyborami i być może był to pierwszym odruch wolności i kreacji artystycznej w przestrzeni publicznej i pierwsze społeczne graffiti.

Jarosław Koziara od wtorku 2 czerwca będzie odtwarzał swe dzieło sprzed 20 lat przed budynkiem KUL. Będzie to swoiste artystyczne deja vu w ramach 20 rocznicy wolnych wyborów. Być może współcześni piękni dwudziestolatkowie nie skojarzą czego dotyczy ikonografia Guernicy po Polsku. Jednakże w tamtych czasach ludzie jadący autobusem obok odprowadzali obraz wzrokiem z wielkim zainteresowaniem, ale też i szokiem.

Projekt realizowany w ramach obchodów 20 rocznicy wolnych wyborów w Polsce.

Koordynacja;
Warsztaty Kultury Filia Centrum Kultury w Lublinie przy współpracy Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin.