W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

III Festiwal Artystycznych Warsztatów Umiejętności - Dzień I

III Festiwal Artystycznych Warsztatów Umiejętności - Dzień I
Data rozpoczęcia 2012-11-17
Godzina rozpoczęcia 14:00
Miejsce ACK "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Festiwal

Od godz. 14:00 - Warsztaty: (sale 21, 22, 25, hol I piętro, patio sztuki, sala szklana)
Gitarowe, rysunku, eko-art, powstawanie papieru, strojenia i naciągania instrumentów perkusyjnych (djembe), śpiewu tradycyjnego - Dziwny Chór Ence Pence.

Godz. 18:00 - Wystawa fotograficzna Grupy Fotografów Lubelskich: (foyer)
Grupa Fotografów Lubelskich (GFL) jest studencką grupą zrzeszającą pasjonatów fotografii działającą przy w Akademickim Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka. Opiekunem Grupy jest Mieczysława Goś. Celem GFL jest pogłębianie i rozwój warsztatu fotograficznego oraz popularyzowanie tej dziedziny sztuki wśród społeczności Lublina. Grupa organizuje liczne wystawy – zbiorowe i indywidualne, plenery, castingi, wspomaga akcje społeczne i charytatywne a także rozwija się organizując cotygodniowe spotkania i warsztaty - "Wtorki z GFL".

Godz. 18:00 - Koncerty:
Pokaz mody afrykańskiej – Szwalnia.
Szwalnia to projekt, który ma zachęcić do kreatywnego spojrzenia na modę. Jego założeniem jest wykonywanie odzieży, patrząc na nią z jednej strony jako na dzieło sztuki, a z drugiej-nieco „z przymrużeniem oka”. Projekt zakłada organizację warsztatów kreatywnego projektowania i szycia.

Zbyszek Kowalczyk z zespołem „Lubelaki” i warsztatowicze
Zbyszek Kowalczyk: urodzony w 1972 r. w Lublinie. Z wykształcenia inżynier środowiska. Gdy miał 16 lat starszy brat Andrzej nauczył go stroić gitarę i od tamtej pory każdą wolną chwilę spędza w jej towarzystwie. Formacje, w których gra: „Blueski”, „Zbycho i Towarzycho”, „Zorientowani”, „Starcy”.
Na III. Festiwalu AWU Zbyszek Kowalczyk zagra z uczestnikami warsztatów gitarowych w ACK UMCS Chatka Żaka.

Pokaz breakdance

Młode Djembe i Dziwny Chór Ence Pence
Grupa Młode Djembe powstała w 2007 roku w kwietniu w wyniku warsztatów bębniarskich Agnieszki Kołczewskiej. Zespół gra różnorodne rytmy: afrykańskie, azjatyckie, kubańskie, używając różnego rodzaju bębnów, głównie djembe, conga, bongosy a także instrumentów perkusyjnych marakasy, quiro, cubaza, barcheimsy, talerze perkusyjne, vibra-slap, trójkąt, gwizdek afrykański. Podczas wykonywania utworów rytmicznych włączany jest śpiew – głównie obrzędowe piosenki afrykańskie. Instrumentem przewodnim zespołu jest bęben afrykański Djembe (czyt. „Dżembe”). Zespół zagrał już wiele znaczących koncertów w Lublinie, m.in. koncert podczas głównego dnia XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Folkowego „Mikołajki Folkowe” – Lublin 2008, koncerty podczas Nocy Kultury w Lublinie 2009 – „Noc Z Afryką”2009 r. Zespół jest również współorganizatorem Festiwalu Artystycznych Warsztatów Umiejętności.
www.mlodedjembe.pl

Dziwny Chór Ence Pence
Powstał ponad 10 lat temu – w 1998 lub 1999 r. Po prostu fani Orkiestry św. Mikołaja chcieli sobie wspólnie pośpiewać. Poczatkowo nastawieniem chóru było “odkurzanie” pieśni obrzędowych i poznawanie tradycji śpiewaczych Łemków i Ukrainy. Chór nigdy nie był nastawiony na koncertowanie, nie było i nie jest jego ambicją aby osiagąć bardzo wysoki poziom wykonania. To jest raczej “śpiewanie na codzienny użytek” – członkowie grupy chcą umieć zaśpiewać jak najwiecęj różnych starych piosenek, nie dać im umrzeć wraz z ostatnim pokoleniem dawnych śpiewaków. Biorą udział w warsztatach międzynarodowych gdzie zapoznają zagranicznych śpiewaków z polskimi tradycyjnymi pieśniami a także sami uczą się od nich ich tradycji – dzięki czemu repertuar zespołu rozszerza się o piosenki ukraińskie, białoruskie, niemieckie, francuskie, rumuńskie, bułgarskie itd.

Black Velvet Band
Idea Black Velvet Band narodziła się pod koniec 2008 roku, kiedy to Marcin i Piotrek, wiedzeni wspólnym zamiłowaniem do muzyki folkowej postanowili razem pomuzykować. Skład szybko uzupełnił bębniarz Kuba. W drugiej połowie 2009 roku zaczęli dołączać kolejni muzycy i tak uformował się obecny skład zespołu. Muzyka Black Velvet Band to wypadkowa inspiracji jego członków - wszystko zakorzenione jest w muzyce folkowej różnych krajów - od Szkocji, poprzez Francję aż po Ukrainę, wsparte charakterystycznymi brzmieniami instrumentów ludowych (mandolina, tin whistle, skrzypce), słowiańskimi śpiewami i okraszone wręcz punk-rockową energią.

Pokaz tańca towarzyskiego: ZTT UMCS „Impetus"
„Impetus” to studencka formacja taneczna składająca się z kilku grup wykonawców, prezentująca barwne i dynamiczne widowiska muzyczno-taneczne, na które składaja się tańce towarzyskie standardowe i latynoamerykańskie. Kierownikiem Artystycznym Zespołu jest Violetta Dryło.

Jacek Giszczak z zespołem - poezja francuska
Jacek Giszczak studiował na Sorbonie, nauczał w szkole polskiej w Paryżu, szefował ekipie w instytucie sondaży SOFRES-Communications, sprzedawał futra i wodę jonizowaną. Ma na koncie ponad trzydzieści przekładów z literatury francuskiej i frankofońskiej (tłumaczył m.in. Dumasa, Nervala, Cendrarsa, Geneta, Ponge’a, Houellebecqa, Ken Bugul, Mabanckou).

Foliba
Zespół Foliba powstał w 2005 roku w Brzegu, założony przez Łukasza Dembińskiego. W skład zespołu wchodzi pięć osób z Wrocławia. Jest to projekt zrodzony z czystej pasji do bębnów i kultury afrykańskiej. Muzyka zespołu wyrażona jest poprzez rytm bębnów i towarzyszący mu taniec. Koncert Foliby to pełne ekspresji, niezwykłe widowisko na scenie. Muzyka którą wykonują jest oparta na tradycyjnych rytmach pochodzących z Zachodniej Afryki. Zawiera bogate aranżacje muzyczne, wykonywane na instrumentach takich jak: djembe, dundun, balafon oraz shekere, które w połączeniu z tańcem afrykańskim i kolorowymi strojami, emanują niesamowitą energią i radością. Swoje umiejętności doskonalili pod okiem znakomitych muzyków z Afryki na licznych warsztatach w Europie oraz podczas wizyt w Afryce Zachodniej (Gwinea, Senegal, Mali i Burkina Faso). Dzielą się swoją wiedzą, organizując warsztaty perkusyjne i taneczne na terenie całego kraju.
www.foliba.pl