W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Instalacja/interakcja: Vulva. Lublin jest kobietą. Kobieta! Kobieta? (kobieta)

Instalacja/interakcja: Vulva. Lublin jest kobietą. Kobieta! Kobieta? (kobieta)
Data rozpoczęcia 2014-06-19
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Galeria Labirynt, ul. Popiełuszki 5
Kategoria Warsztaty

Stowarzyszenie Artystów „Bliski Wschód” zaprasza: Vulva Lublin jest kobietą Kobieta! Kobieta? (kobieta).

Reżyseria: Joanna Lewicka
Wystąpią: Angelika Kujawiak, Katarzyna Tadeusz, Iga Załęczna, Ilona Zgiet, Jarosław Tomica
Scenografia: Nordyk
Realizacja: Czarno- Biały, Nordyk
Video/film: Maria Porzyc, Karol Rębisz

Reżyser Joanna Lewicka o spektaklu-instalacji:

Zaczęło się od książki. Mahon Elizabeth Kerri w „Skandalistkach” opowiada historie kobiet, które nadały kierunek historii, zmieniły rzeczywistość w swoich dziedzinach: literaturze, sztuce, nauce. Ich historie zainspirowały mnie do tego, by zająć się „zwykłą” kobietą. Ciekawiło mnie jak wielka jest różnica miedzy prywatnością, a tym co pokazujemy na zewnątrz. Chciałam się zmierzyć z hasłem „tej idealnej”, wymarzonej.
W moim spektaklu-instalacji widzimy cztery bohaterki w swoich ulubionych przestrzeniach, dla jednej to kuchnia, dla innej sypialnia. Dzięki dokumentacji filmowej podglądamy je też na ulicach miasta. I zastanawiamy się, która z tych twarzy jest prawdziwa. Ta nieumalowana, czy ta w starannym makijażu?
Do opowieści o kobietach zaprosiłam mężczyznę. Postać grana przez Jarosława Tomicę wydała mi się tutaj niezbędna. Daje właściwą perspektywę, męski punkt widzenia. Bo to spojrzenie faceta „wyciąga” z moich bohaterek pełnię kobiecości.
Jego postać łączy też wszystkie cztery historie. One pochodzą z różnych środowisk, zajmują się różnymi rzeczami, łączy je jedynie to, że mieszkają w jednym mieście. Gdyby nie on, nigdy by się ze sobą nie spotkały.
To też opowieść o tym, jak łatwo z człowieka zrobić bożka. Kiedy jesteś samotny to żyjesz marzeniami. Sam sobie wytyczasz kierunek, który pozwala ci przeżyć kolejny dzień. Marta, Maria, , Asenefa funkcjonują w świecie marzeń i tęsknot. I jest im z tym dobrze. A mnie cisną się na usta pytania o wiarę. W co tak naprawdę wierzymy i co daje nam siłę? W kogoś? W emocje? A może w coś niesprecyzowanego, bardzo odległego?

4 kobiety-eksponaty, 4 pokoje, 4 role. Kobieta zamknięta w swoim domu, kobieta w przestrzeni miasta, kobieta próbująca wyrwać się z narzuconych jej ról.

Przez 4 dni po dwie godziny dziennie możesz obserwować jak się zmienia otoczenie każdej z bohaterek. Jak każda z kobiet tę przestrzeń sobą wypełnia, oswaja i udomawia. A Ty je podglądasz. I zastanawiasz się, gdzie leży granica między sferą prywatną, a tym co na zewnątrz? Która z tych twarzy jest prawdziwa? A może tylko ta, która odbija się w oczach mężczyzny?

Jaką rolę i znaczenie pełnią KOBIETY w naszym mieście? Jak KOBIETY widzą siebie i jak są postrzegane przez innych? Przynieście zdjęcia, które są Waszą interpretacją hasła LUBLIN JEST KOBIETĄ.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej