W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

“Jak ukraść milion dolarów” – pokaz filmu w ramach Edukacyjnego Cyklu Filmowego „Akademia zapomnianych arcydzieł filmowych”

“Jak ukraść milion dolarów” – pokaz filmu w ramach Edukacyjnego Cyklu Filmowego „Akademia zapomnianych arcydzieł filmowych”
Data rozpoczęcia 2014-06-18
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Cykl

“Jak ukraść milion dolarów” (How to Steal a Million, USA 1966) 123 min.
reżyseria: William Wyler
obsada: Audrey Hepburn (Nicole), Peter O'Toole (Simon Dermott), Eli Wallach (Davis Leland), Hugh Griffith (Bonnet) i inni.

Czarująca, inteligentna, optymistyczna, kryminalna komedia. Czego chcieć więcej? Ano właśnie – ten film zrealizował reżyser, który nawet w „Rzymskich wakacjach” ukrywał pokłady polityczno-psychologicznych podtekstów. Tutaj ich nie ma i po raz pierwszy z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że tym przyjemnym dla oczu obrazem mistrz udał się na zasłużoną emeryturę. Nie jest to film obliczany na arcydzieło. To po prostu znakomita warsztatowo, ale nieprzełomowa komedia, film gatunku, film konwencji. Mistrz jeszcze kręci swoje filmy, ale to już jest tak naprawdę lekkie hobby, a nie ciężka praca. Audrey została stworzona przez Wylera w Rzymie. W „Niewiniątkach” grała najdramatyczniejszą swoją rolę. Tutaj w Paryżu Wyler próbuje lansować miasto, ale nie musi nic robić z piękną i dojrzałą boginią ekranu. Audrey jest samodzielna, unosi każdy film, w którym gra. Jeszcze tylko tradycyjne dla niej (paryskie) kreacje Givenchy (dom mody ją uwielbiał i czcił jako swego najlepszego modela) i mamy na ekranie prawdziwą ikonę. Do niej dodany jest tutaj, jako partner w przestępstwie i miłości, bardzo modny wówczas aktor angielski O’Toole – Lawrence z Arabii w roli nietypowej bo komediowej, którą gra z mistrzowską brawurą. W roli ojca Audrey powraca Griffith, który za rolę w „Ben Hurze” zawdzięczał Wylerowi Oscara.


Opis Cyklu „NAJWIĘKSZY Z WIELKICH – William Wyler – CYKL MONOGRAFICZNY Autorskie kino wielu gatunków.”

„W naszym cyklu dwa lata już trwają szczegółowe peregrynacje po bogatym i meandrycznym świecie klasycznego kina. Spróbujmy więc zmierzać do uogólnień i próby syntezy. Stąd nasza nowa propozycja monografii jednego tylko artysty, która byłaby równocześnie opowieścią o kinie w ogóle. Czy jednak możliwe jest opowiedzenie Hollywoodu poprzez biografię i filmową twórczość tylko jednego reżysera? W zasadzie wydaje się to nonsensowne – bo skąd w tak niejednorodnym medium jak kino jeden człowiek mógłby objąć i udźwignąć całą tą różnorodność. Ale jest w historii kina jeden wyjątek, twórca arcydzielny, genialny, wizjonerski, którego jednak dorobku nie pamiętamy już tak dobrze. Twórca, który po dziś dzień pozostaje autorem najliczniej uhonorowanym przez Akademię Filmową. Twórca, który opowiadał swoim kinem fascynujące historie, ale może bardziej opowiadał nim specyfikę kina, zastanawiał się nad osobnością filmowej sztuki. Twórca, który jest rzadkim w USA przykładem totalnie autorskiego kina, a paradoksalnie przynależał jeszcze do epoki kina gatunków, realizując w swej długiej karierze niemal każdą gatunkową odmianę filmu. Twórca, który przy tej genologicznej różnorodności jest formalnie bardzo unikalny i rozpoznawalny w swej niepowtarzalnej wizualnej estetyce. To o nim Stanley Kubrick powtarzał, że nauczył go wszystkiego o kinie. Mamy prawdziwą przyjemność zaprosić państwa na spotkanie z NAJWIĘKSZYM Z WIELKICH, z Williamem Wylerem. Poznajmy jego największe dokonania.”

Rafał Szczerbakiewicz, kurator cyklu

wstęp wolny

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej