W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Jaka KOLEKCJA? Jakie MUZEUM?
Data rozpoczęcia 2008-05-12
Godzina rozpoczęcia 17:00
Kategoria Panel dyskusyjny

Sesja związana jest z koncepcją powstania w Lublinie Muzeum Sztuki Współczesnej. W spotkaniu wezmą udział: Jagoda Barczyńska (kierownik działu sztuki Muzeum Chełmskiego w Chełmie), Małgorzata Kitowska-Łysiak (dr hab., prof. nadzw., Instytut historii Sztuki KUL w Lublinie), Adam Mazur (kurator Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie), Jarosław Suchan (dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi) Monika Szewczyk (dyrektor Galerii Arsenał, prezes Podlaskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Białymstoku), Waldemar Tatarczuk (prezes Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych).
W ramach sesji odbędą się pokazy multimedialne przygotowane przez zaproszonych gości prezentujące kolekcje sztuki współczesnej, tworzone przez poszczególne instytucje, oraz panel dyskusyjny.
Temat Muzeum czy Centrum Sztuki Współczesnej jest jednym z najżywiej dyskutowanych zarówno w Polsce jak i na świecie. Redefinicja muzeum, takiego jakie znamy z historii - kojarzonego z miejscem gdzie widz w ciszy przechodzi zadumany wśród wiszących obrazów i stojących rzeźb ze wszystkich stron chronionych przez alarmy, taśmy graniczne i strażników – jest już od paru dziesięcioleci jednym z podstawowych zagadnień dotyczących tych wszystkich, którzy związani są z tą instytucją. Muzeum współczesności powinno różnić się od tego tradycyjnego modelu, aby móc z powodzeniem przyciągać widzów jak czynią to funkcjonujące od jakiegoś czasu prestiżowe muzea europejskie takie jak londyńska Tate Gallery, wiedeńskie MUMOK, czy paryskie Palais de Tokyo. Jak wiadomo dziś publiczność zapoznaje się ze sztuką najnowszą głównie poprzez wystawy. W związku z tym temat dotyczący gromadzenia kolekcji sztuki współczesnej i utworzenia miejsca dobrze dostosowanego dla jej odbioru jest jednym z najpoważniejszych tematów związanych z rozwojem kultury w mieście. Próby stworzenia muzeum, w którym widz nie jest redukowany do „spacerującego oka” ale może w sposób bardziej aktywny z większym zaangażowaniem i świadomością uczestniczyć w doświadczeniu sztuki leży oczywiście w trosce tych, którzy pragną utworzyć taką placówkę w Lublinie.
Podczas sesji przygotowanej przez Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych zaproszeni do rozmowy goście - specjaliści od lat zajmujący się upowszechnianiem sztuki - prezentując materiał ilustracyjny opowiedzą o własnych doświadczeniach na tym polu. W czasie dyskusji zostaną podjęte próby odpowiedzi na liczne pytania dotyczące tego, jaką formułę ma przyjąć nasze przyszłe muzeum, w jaki sposób uczynić je jak najbardziej atrakcyjnym dla widza, dbając jednocześnie o wysoką jakość kolekcji i wystaw oraz według jakiego klucza gromadzić dzieła sztuki, jaki program edukacyjny przygotować, aby był on zachęcający dla jak największej liczby odwiedzających i czym ma się to muzeum stać dla Lublinian.
Koordynatorki spotkania: Magdalena Linkowska, Paulina Zarębska