W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Kino Konfrontacji: Przesłuchanie

Kino Konfrontacji: Przesłuchanie
Data rozpoczęcia 2014-06-03
Godzina rozpoczęcia 20:00
Kategoria Film

reżyseria: Ryszard Bugajski; występują: Krystyna Janda, Adam Ferency, Janusz Gajos
dramat / polska / 1989, 111'

Tonia zostaje upita w restauracji, a następnie przewieziona do więzienia. SB żąda od niej zeznań obciążających kolegę z zespołu. Zaczyna się długotrwałe, upokarzające kobietę przesłuchanie. Film legenda, określony przez władze jako najbardziej antykomunistyczny film w historii PRL. Za rolę w tym filmie Krystyna Janda zdobyła w 1990r. nagrodę na najlepszej aktorki na festiwalu w Cannes. Obraz nominowany do Złotej Palmy.

Losy „Przesłuchania” i samego reżysera są przykładem niespotykanego wpływu polityki na sztukę. Film przez lata nie miał szans na dystrybucję w kinach i na telewizyjną emisję, co nie znaczy, że nie dotarł do publiczności. „Przesłuchanie” przegrane na kasety i wydane w 1982r. przez podziemną oficynę NOWA w wersji książkowej, dotarło do dużej liczby odbiorców. W ten sposób udziałem tego, skazanego przez decydentów na niebyt, dzieła stało się nie mające precedensu powodzenie.(…)

Trafnym zamysłem reżysera było uczynienie główną postacią nie bohaterskiego AK-owca, ale niezbyt mądrą dziewczynę, osobę o dość wątpliwych zasadach moralnych. Tonia z „Przesłuchania” to – jak to określił Jan Olszewski – „antybohaterka w sytuacji zmuszającej do bohaterstwa”. („Film” 7/1990)

„Naiwność paradoksalnie uratowała jej człowieczeństwo” - mówił o stworzonej przez siebie postaci Ryszard Bugajski. - „Ta prosta dziewczyna od pewnego momentu zaczyna się zastanawiać, kim jest naprawdę. I od tego momentu zaczyna rozumieć, o co walczy – już nie o życie, ale o godność.” („Ekran” 3/1990)

Drugim szczęśliwym posunięciem reżysera był wizerunek przesłuchującego ją ubeka. Człowieka tego narysował Bugajski jako narzędzie niegodziwego systemu, ale postawił swego bohatera w sytuacji, w której próbuje on, wbrew wszelkim okolicznościom, być człowiekiem. Krystyna Janda i Adam Ferency stworzyli w tym filmie dwie psychologicznie skomplikowane, a przecież mimo to wiarygodne, postacie”.
Źródło: culture.pl/pl/tworca/ryszard-bugajski

Sala Kinowa
bilet: 2 zł