W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert Dezerter, support - In Vitro

Koncert Dezerter, support - In Vitro
Data rozpoczęcia 2008-04-06
Godzina rozpoczęcia 18:40
Miejsce Klub "Graffiti", Aleja Piłsudskiego 13
Kategoria Koncert

DEZERTER – historia zespołu

Zespół powstał w maju 1981 w Warszawie. Pierwszy skład zespołu to: Robert „Robal” Matera - gitara, voc., muzyka; Krzysiek Grabowski - perkusja, teksty i Darek „Stepa” Stepnowski - bas. Po pewnym czasie dołączył Darek „Skandal” Hajn (wziął na siebie funkcję frontmana). Grupa przyjęła prowokacyjną wtedy nazwę SS-20 (były to radzieckie rakiety z głowicami nuklearnymi). Swój debiut koncertowy mieli na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej w listopadzie 1981 r. W stanie wojennym SS-20 przemianował się na DEZERTER. W 1982 roku zespół pod nową nazwą udał się w trasę koncertową z zespołami: TZN Xenna i Deuter (słynna Rock Galicja).

Pod koniec 1983 roku Dezerter nagrał singla dla Tonpressu: „Ku przyszłości” (4 utwory: „Ku przyszłości”, „Spytaj milicjanta”, „Szara rzeczywistość”, „Wojna głupców”). Trudności z wydawaniem płyt skłoniły muzyków do założenia własnego miniwydawnictwa Tank Records. Jego nakładem ukazały się dwie kasety: „Jeszcze żywy człowiek” (koncertówka z Jarocina 1984) i „Izolacja” (koncert Dezertera z Hybryd plus utwory nowofalowych zespołów radzieckich). W 1984 roku odszedł z zespołu Stepa, zastąpiony wkrótce przez Pawła Piotrowskiego. W następnym roku ze śpiewania zrezygnował Skandal (zmarł w 1995). Zespół pomimo trudności postanowił dalej działać. Funkcję wokalisty ponownie przejął Robal. W 1985 roku ukazały się dwie składankowe płyty: „Fala”, na której obok m.in. utworów Siekiery, Kryzysu czy Izraela, znalazły się też dwa utwory Dezertera: „Nie ma zagrożenia” i „Plakat” oraz „Jak punk to punk”, na której znalazły się piosenki „Nie ma nas” i „Uległość”.

Rok 1987 przyniósł zespołowi występ w Jarocinie i wydanie w USA przez Maximum Rock'n'Roll pierwszej długogrającej płyty „Underground Out Of Poland”. Dzięki operatywności ówczesnego menedżera grupy - Maćka Chmiela - w 1987 roku został wydany pierwszy (ocenzurowany) LP „Kolaboracja”.

Rok 1989, to kolejna płyta „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydana w Polsce i we Francji). Po serii koncertów (m.in. Skandynawia, Szwajcaria, Niemcy, Francja, Holandia, Japonia), w 1992 roku QQryQ Productions wydało na winylu album „Blasfemia” . Następne wydawnictwo to „Jak powstrzymałem III wojnę światową” (1993) z archiwalnymi nagraniami Dezertera (np. z koncert z Jarocina '84). W 1993 po raz kolejny nastąpiła zmiana basisty, na miejscu Pawła na krótko pojawił się Mariusz „Zyziek” Zych. Latem 1994 roku Dezerter (w składzie: Robert Matera i Krzysiek Grabowski) nagrał album „Ile procent duszy?”.

W 1994 roku powstał film o grupie: „Dezerter - nie ma zagrożenia” (zrealizowany przez Pawła Konnaka). W tym samym czasie Dezerter brał udział w realizacji programu Alternativi (współproducentem programu była Fundacja Brulion). Kolejna płyta zespołu: „Deuter” (1995) to przypomnienie utworów zespołu Deuter z wokalem Pawła „Kelnera” Rozwadowskiego, lidera tej formacji. Na basie zagrał Tony von Kinsky (zrezygnował z grania w zespole w 1999 roku, obecnie został zastąpiony przez Jacka Chrzanowskiego). Kolejne albumy to: „Mam kły mam pazury” (1996, nawiązujący tytułem do pisma Frontu Wyzwolenia Zwierząt) i „Ziemia jest płaska” (1997) oraz „Decydujące starcie” (2001), który po raz kolejny został nagrany w dwuosobowym składzie: Matera-Grabowski, gościnnie na wiolonczeli zagrał Bolek Błaszczyk.

Rok 2002 obfitował w ciekawe koncerty, z których najważniejsza była trasa po Belgii, Holandii i Anglii z francuskim zespołem La Fraction. Największym wydarzeniem w jej trakcie był wspólny występ z zespołami Conflict i Subhumans w londyńskiej Astorii dla kilku tysięcy osób. Warto też wspomnieć o koncercie w Krakowie z Dead Kennedys i Chumbawambą. Na większości koncertów w 2002 r. gościnnie występowała Katarzyna Nosowska. W tym roku ukazały się również kompaktowe wznowienia archiwalnych płyt zespołu.

Rok 2003 to m.in. trasa koncertowa z Moskwą, a także udział w festiwalu PRL w Warszawie i Katowicach. Dezerter zagrał tam obok m.in. KSU, Armii i Kultu. Po jesiennych koncertach zespół postanowił ograniczyć działania koncertowe i zająć się przygotowaniami do nagrania płyty. Próby i spotkania odbywały się w sali prób na Szmulkach w Warszawie. Dezerter wszedł do studia pod koniec maja 2004 - a tuż przed wakacjami ukazała się płyta: „Nielegalny zabójca czasu”. Jest to pierwsza płyta nagrana z nowym basistą Jackiem Chrzanowskim, grający również w zespole Hey. Znajdziemy na niej 14 utworów, dołączono też teledysk. Produkcją i organizacją nagrań zajął się sam zespół. Album był promowany jesienną trasą koncertową, na której gościem specjalnym był zespół Akurat. Drugą część trasy zespół zagrał wiosną 2005.

W kwietniu 2005 ukazało się pierwsze w historii zespołu DVD. Płyta zawiera zapis koncertu na X Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Zamieszczono na nim również wywiad z zespołem ilustrowany archiwalnymi materiałami.

W grudniu 2005 Dezerter wystąpił jako gwiazda na finale przeglądu „Młode Wilki Rebelia 2005”, organizowanym przez warszawski klub Stodoła. Jednym z jurorów przeglądu był Robert Matera.

Wiosną 2006 zespół zagrał kilka koncertów w Polsce i Niemczech (Berlin, Brema, Hamburg). 24 kwietnia miał swoją premierę dwupłytowy album „Punk’s Not Jazz”, na którym zebrane zostały najpopularniejsze piosenki Dezertera. Wydawnictwo związane jest z 25. urodzinami zespołu, które przypadły w maju 2006. W lipcu Dezerter wystąpił na festiwalu Rock For People w Czechach, a jesienią zagrał kolejną trasę po Polsce oraz odwiedził Londyn. Wiosną 2007 zagrał kilka koncertów w Polsce, a latem wystąpił jako gość zespołu Hey na festiwalu w Jarocinie oraz na OFF Festivalu w Mysłowicach.

Początek roku 2008 to praca nad nowymi kompozycjami i przygotowania do wiosennej trasy koncertowej, w ramach której zespół powróci do Londynu, a także po raz pierwszy zawita do Edynburga. Podczas części koncertów zespołowi towarzyszyć będą Specjalne Projekcje Aktywne – Cinemanual. Start 7 marca w Gdyni!

Skład zespołu:
Robert Matera – gitara, śpiew
Krzysiek Grabowski – perkusja, teksty
Jacek Chrzanowski – bas


Koncertowe projekcje Dezertera

Na koncercie Dezerterowi towarzyszyć będzie Projekt Cinemanual, czyli Specjalne Projekcje Aktywne Krzysztofa Owczarka. Jest to synchronizowana z muzyką forma wizualizacji tworzonych przy użyciu analogowych urządzeń. Jak mówią wtajemniczeni – efekt jest piorunujący. A sam zespół nie tylko zaprezentuje kilka niegranych od dawna numerów, ale niewykluczone również, że pojawi się premierowy utwór, trwają bowiem intensywne prace nad nowym materiałem.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej