W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert główny
Data rozpoczęcia 2007-12-08
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce ACK "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Festiwal

Fariduddin Ayaz Qawwal & Bros, Pakistan
Qawwali, muzyka z pogranicza kultury hinduskiej i muzułmańskiej, przez suficki tekst, mocny, melizmatyczny śpiew i specyficzny rytm przekonuje do miłości ponad podziałami. Jej historia zaczęła się siedemset lat temu, właśnie wtedy gdy perski święty, Amir Khusro odkrył, że wiarę można zgłębić jedynie przed doświadczenie boskiej miłości.
Fariuddin Ayaz Qawwal & Bros to jedni z najbardziej uznanych na świecie wykonawców tej muzyki. Grupę tworzy skupiona wokół wokalisty, Ghulama Fariduddina Ayaza, rodzina artystów od wieków specjalizujących się w stylu qawwali. Ghulam Fariduddin Ayaz jest nie tylko charyzmatycznym kantorem, ale też wykształconym muzykiem klasycznym, biegle wykorzystującym swą wiedzę zarówno w kompozycji, jak i improwizacji.
===============================================
Hollòènek Hungarica, Węgry
Pełne pasji poszukiwania średniowiecznych zapisów muzycznych, węgierskich i nie tylko, uskuteczniane przez liczne kontakty z muzykami i wytwórcami instrumentów z różnych krajów, głównie Niemiec, zaowocowały powstaniem grupy Hollóének Hungarica. Zespół został założony w 2002 roku, w Debreczynie, z inicjatywy Lajosa Bálinta. Początkowo w repertuarze grupy można było usłyszeć średniowieczne ballady miłosne i pieśni ze zbioru Carmina Burana, wykonywane na buzukach, fletach i skrzypcach. Z biegiem czasu głównym instrumentem zespołu i jego znakiem rozpoznawczym stały się dudy, a repertuar poszerzono o węgierskie tańce ludowe, pieśni minstrelów i pieśni rycerskie. Obecnie muzycy grają na dudach, szałamajach, buzukach, skrzypcach, flecie i tapanach - bębnach tureckich. Ich występy często uświetniają artystki tańczące z pochodniami i chorągwiami. Zespół był wielokrotnie goszczony na festiwalach w całej Europie: w Polsce (także w Lublinie), w Niemczech, Serbii, Rumunii, na Słowacji i na Litwie.
========================================================
Hrdza, Słowacja
Od czasu gdy pojawili się na słowackiej scenie muzycznej w1999 roku, zdążyli zdobyć szerokie uznanie, i to nie tylko w kręgach związanych z muzyką folkową. Zagrali wiele koncertów w kraju i zagranicą, otrzymali około dwudziestu nagród na przeglądach i festiwalach, m.in. nagrody znanych trójstopniowych konkursów - Porta w Usti nad Labem i Zakrada. Znaleźli się także w finałach najważniejszych słowackich przeglądów muzyki pop - U.S. Steel Talent Night w 2004 roku i Coca-Cola PopStar, a kilka utworów z ich ostatniego krążka„Pod Bozimi Oknami" dotarło na listy przebojów
===========================================================
Orkiestra św. Mikołaja, Polska

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej