W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert i muzyczny wieczór wspomnień Michała Hochmana "Konik na biegunach"

Koncert i muzyczny wieczór wspomnień Michała Hochmana "Konik na biegunach"
Data rozpoczęcia 2010-03-20
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a
Kategoria Koncert

Michał Hochman, debiutował mając 15 lat. Był pierwszym polskim wykonawcą słynnego przeboju Paula Anki „Diana”, co zyskało mu przydomek „Polskiego Paula Anki”. Zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach, plebiscytach i giełdach piosenkarskich na terenie całej Polski (m.in. II nagroda Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki, Pieśni i Tańca, Wrocław 1961; I miejsce na Giełdzie Piosenki Polskiej, Warszawa 1966; Ogólnopolska Studencka Piosenka Roku - „32-go grudnia” 1966; wykonawca Lubelskiej Piosenki Roku 1966; III nagroda Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademi-ckiej FAMA 1967 w Świnoujściu; finalista Konkursu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1965 roku; udział w IV Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu w 1966 roku w Maratonie Kabaretowym oraz Echach Giełd i Estrad), nagrywał dla III programu Polskiego Radia.

Michał Hochman wprowadził piosenkę z kabaretu „Cyrulik” krakowskich autorów Jacka Dybka i Franciszka Serwatki „Konik na biegunach” na estrady ogólnopolskie. Po raz pierwszy wykonał „Konika” w audycji radiowej „Mikrofon dla Wszystkich” w 1962 roku, a następnie nagrał go dla III programu Polskiego Radia z warszawskim zespołem „Kawalerowie” w 1965 roku. W latach 90-tych zainspirował Urszulę podczas jej pobytu w Stanach Zjednoczonych Ameryki do nagrania tej piosenki. Od 1969 roku Michał Hochman zamieszkuje w USA.
Według poety Jerzego Księskiego „charakterem ekspresji Michała jest naturalność, prostota, skromność. Towarzyszy temu ogromna sympatia do spraw zwyczajnych i codziennych, uczuć ludzkich, o których śpiewa, poetycka świeżość marzenia i swoboda poruszania się w krainie marzeń i rzeczywistości. Potrafi on nawiązać z nami bezpośredni kontakt, który zaprasza nas do wspomnień i marzeń”.

Gestem przyjaźni oraz uhonorowaniem Michała Hochmana jest obraz namalowany w 2003 roku w Nowym Jorku przez wybitnego artystę Tadeusza Mysłowskiego pt. „Majko Forever”.
Michał Hochman nagrał m.in. takie płyty jak „Konik na biegunach” z 16 piosenkami czy album „To była miłość”, na którym autorami tekstów piosenek są Jerzy Księski, Agata Tuszyńska, Franciszek Serwatka, Jolanta Naklicka, Jim Croce, kompozytorami zaś Michał Hochman, Romuald Lipko, Franciszek Serwatka, Eric Clapton oraz Jim Croce. Płyta ta według Romualda Lipko, lidera zespołu „Budka Suflera”, przyniosła „zaskakująco-fascy-nujący performance łączący romantyczność przeszłości ze świeżością nowych aranżacji”.


Program koncertu

część I
Proste linie
Lamentacje
Rzuciłbym to wszystko
32-go grudnia
Spacer z cieniem z Kasią
Zabierz mnie do Kazimierza
Byłaś cudowna dzisiaj
Uśmiech na zapas
Konik na biegunach

część II
Kiedy miałem 17 lat
Wiosenna nocy
Narty, narty
Złoty uśmiech
Czy ty wiesz, dziewczyno
Bluzeczka zamszowa
Skłam
Patrzysz na nagie drzewa

Powiązane:

Dom Kultury LSM

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej