W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert kwartetu Joachim – Le Quatour Joachim

Koncert kwartetu Joachim – Le Quatour Joachim
Data rozpoczęcia 2008-10-20
Godzina rozpoczęcia 20:00
Miejsce Trybunał Koronny, Rynek 1
Kategoria Koncert

Koncert organizowany przez Filharmonię Lubelską i Centrum Kultury w Lublinie

Kwartet Joachim – Le Quatour Joachim
Zbigniew Kornowicz – 1 skrzypce
Joanna Rezler – 2 skrzypce
Marie-Claire Mereaux – altówka
Laurent Rannou – wiolonczela
Program:
L. van Beethoven - Kwartet nr 4 op. 18
M. Ravel - QUATUOR
C. Franck - QUARTETT

Kwartet Joachim powstał w we Francji w roku 1986 z inicjatywy skrzypków polskiego pochodzenia – Zbigniewa Kornowicza i Joanny Rezler. Kwartet szybko zwrócił na siebie uwagę wybitnymi walorami dźwiękowymi i wrażliwością na kolor – instrumenty, których używa są godne wzmianki: skrzypce Antonio Stradivariego z 1727 roku, skrzypce i altówka kremońskiego mistrza Giovanni Batista Cerutiego z początku XIX wieku i wiolonczela pochodząca z Mediolanu ze Szkoły Testore z początku XVIII wieku.
Kwartet doskonalił swoje umiejętności pracując przez 3 lata z członkami Kwartetu Amadeus w Kolonii i Paryżu, jak również z Kwartetem La Salle i Julliarda. Zespół prowadzi intensywną działalność koncertową i nagraniową na całym świecie.
Kwartet występował m.in. w ramach Sezonu Polskiego Nowa Polska w Paryżu, Musiksommer w Zurichu, Ostergotlands Musikdagar w Szwecji, w Niemczech, Czechach i wielu dalszych krajach w tym w Chinach. Wśród miejsc stałych koncertów Kwartetu są: Festiwal Kwartetów Smyczkowych w Luberon, Godziny Muzyczne w Cunault i Spotkania Muzyczne w Bourgogne.
Entuzjastyczne reakcje krytyki, publiczności oraz otrzymane nagrody zachęciły członków Kwartetu do promowania twórczości kompozytorów francuskich od okresu klasycznego do współczesności. Stąd wiele utworów zostało specjalnie dla Kwartetu napisanych i Kwartetowi dedykowanych. Kwartet regularnie prowadzi klasy mistrzowskie, w tym na zaproszenie Kwartetu Melos w Hochschule w Stuttgarcie, Akademii im. Jana Sibeliusa w Helsinkach, na wyższych uczelniach w Chinach w Wuhan, Tiamen, Szanaghaju i innych miejscach.
Kwartet nagrywa dla wytwórni płytowych Koch International, Buda Musique, Harmonia Mundi – Calliope. Nagrania te pozyskały takie wyróżnienia jak Choc du Monde de la Musique, Diapason d’Or, Dix de Classica (dwukrotnie) oraz znakomite recenzje w prestiżowych pismach jak Strad w Londynie, Klassik z Berlina, Scherzo z Madrytu i in.
Repertuar
Klasyczny repertuar kwartetowy począwszy od Boccheriniego, Haydna i Mozarta; wszystkie kwartety Beethovena, Schuberta, Mendelssohna, Schumanna, Brahmsa; muzyka kwartetowa wielkich szkół narodowych w tym szkoły hiszpańskiej, czeskiej i rosyjskiej. Specjalne miejsce w repertuarze Kwartetu zajmuje muzyka francuska 2 połowy XIX i 1 połowy XX wieku z uwzględnieniem twórczości takich postaci jak Cezary Franck, Camille Saint-Saens, Vincent d’Indy, Ernest Chausson, Gustave Samazeuilh – z rzadko wykonywanymi ich kwartetami, oraz Claude Debussy, Maurycy Ravel i in. Wielką wagę Kwartet przywiązuje do popularyzacji muzyki polskiej od Karola Szymanowskego, Grażyny Bacewicz, Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego do kompozytorów współcześnie żyjących.

Bilety: 12 zł, do nabycia w Kasie Filharmonii

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej