W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert: O istocie
Data rozpoczęcia 2014-05-16
Godzina rozpoczęcia 19:00
Kategoria Koncert

Dariusz Przybylski Apollo (2010), Vinko Globokar ?Corporel (1985), Iannis Xenakis Kassandra (1987), Marcin Błażewicz Arista – omen śmierci (1988)

Leszek Lorent – instrumenty perkusyjne, Maciej Nerkowski – baryton, Andrzej Brzoska – reżyseria dźwięku

Głos ludzki i perkusja to dwa najstarsze instrumenty, jakie towarzyszyły człowiekowi od początku jego egzystencji na ziemi. Dźwięki obrzędowych bębnów, hymny śpiewane na cześć bóstw pojawiały się we wszystkich kulturach świata. Perkusja i głos budowały zatem pierwszą w historii ludzkości sferę sacrum, pozwalając choć przez chwilę zbliżyć się do Niepojętego, do istoty rzeczy. Utwory prezentowane na koncercie właśnie ową istotę rzeczy (gr. eidos) starają się przybliżyć. Zakotwiczone z jednej strony w kulturze antycznej Grecji, z drugiej zaś w buddyjskim, hinduskim postrzeganiu czasu i przestrzeni, są filozoficznymi dziełami o naturze bytu wyrażonymi śpiewem oraz językiem współczesnej perkusji.

Dariusz Przybylski Apollo
Prace nad utworem rozpoczęto w 2010 roku z myślą o Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie. Tekst dzieła stanowi 34 sonet Franciszka Petrarki. Przybylski powierza część tekstu perkusiście, który skanduje, krzyczy, recytuje jego wybrane elementy. Początkowa, skomplikowana rytmika ewoluuje z czasem w motoryczne struktury. Kompozytor znakomicie zachowuje wewnętrzną rytmikę renesansowy poezji, realizowanej przez dźwięki barytonu i perkusji.

Vinko Globokar ? Corporel
Dzieło można potraktować jako utwór muzyczno-somatyczny i egzystencjalny. Jest to teatr instrumentalny, w którym instrumentarium zostało zredukowane do jednego generatora dźwięku – ludzkiego ciała. „? Corporel” to utwór opisujący umysł osoby chorej psychicznie, której jaźń i ciało pozostają w rozłączeniu. Bohater na zmianę popada w stany opozycyjne: agitacja, euforia i wycofanie emocjonalne, wyciszenie. Ból istnienia zostaje w końcowej fazie utworu zakończony aktem samobójczym.

Iannis Xenakis Kassandra
Dzieło jest jedną z części kompozycji „Oresteia” i w warstwie werbalnej opiera się na tekście Ajschylosa. Przeznaczone jest na perkusję, baryton falsetowy wykonujący dodatkowo partię instrumentalną na psalterium – instrumencie strunowym mającym przywodzić na myśl antyczną lirę. Xenakis powierza śpiewakowi podwójne zadanie – wciela się on w rolę Kassandry (falsetowy rejestr głosu) i Koryfeusza – przewodnika greckiego chóru (naturalny rejestr głosu). Bohaterowie prowadzą ze sobą ekspresyjny dialog. Wieszczka Kassandra doznaje wizji splamionego krwią domu Atrydów. Śpiew, larum potęgowany jest każdorazowo przez brzmienie instrumentarium perkusyjnego, w skład którego wchodzą membranofony i idiofony drewniane.

Marcin Błażewicz Arista – omen śmierci
Utwór przeznaczony jest na zestaw instrumentów perkusyjnych i live electronics. Opowiada historię hinduskiego demona Aristy, który zstępuje na jogina podczas medytacji objawiając się w nim brakiem wewnętrznego światła i dźwięku. Jest więc demon zwiastunem śmierci – jogin nie jest w stanie zmienić swej karmy, uczestniczy w misterium śmierci. Kompozytor przy pomocy wielkiego aparatu wykonawczego buduje niezwykły rodzaj napięcia; przeciwstawia fragmentom bruitystycznym, motorycznym długo wybrzmiewające gongi. Zmodulowany komputerowo, przeraźliwy krzyk perkusisty jest w znaczeniu metafizycznym krzykiem każdej żywej istoty, która oddala się do krainy śmierci. Dzieło poświęcił kompozytor pamięci swojego Brata.

CENY BILETÓW
Koncert "Zagubione ogniwo", filmy, warsztaty, prezentacja, potańcówki – wstęp wolny
Karnet festiwalowy – normalny: 150zł, ulgowy: 100zł
Bilety dzienne – normalny: 45zł, ulgowy: 30zł

SPRZEDAŻ BILETÓW/REZERWACJE
Centrum Kultury w Lublinie
ul. Peowiaków 12, 20-007 Lublin
Kasa czynna: poniedziałek-piątek, godz. 10.00 -19.00
tel. +48 81 466 61 40, email: kasa@ck.lublin.pl
Lub za pośrednictwem portalu www.ekobilet.pl/ck-lublin

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej