W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert polskiej muzyki klasycznej

Koncert polskiej muzyki klasycznej
Data rozpoczęcia 2011-09-16
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dom Kultury LSM, K. Wallenroda 4a

Koncert polskiej muzyki klasycznej Piękne bo nasze, nasze bo polskie oraz opera Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale.

Wykonawcami będą artyści Filharmonii Narodowej w Warszawie:
Agata Marcewicz-Szymańska -- Dorota
Krzysztof Ciupiński-Świątek -- Stach
Ewelina Pawłowska -- Basia
Sebastian Boguszewski -- Bryndas
Bogdan Kuźmiuk -- Bardos

Reżyseria: Jan Młodawski
Fortepian: Monika Kolasińska

Koncert poprowadzi Barbara Szczęsna-Remisz.

Wstęp wolny


Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale z 1794 roku to dzieło "ojca teatru i opery polskiej" Wojciecha Bogusławskiego - aktora, śpiewaka, reżysera, dramatopisarza i współtwórcy sceny narodowej w Polsce, z muzyką Jana Stefaniego. Wystawione po raz pierwszy 1 marca 1794 roku, pełne aluzji i metafor, wymierzone było przeciwko Konfederacji Targowickiej i nawoływało do jedności... Odniosło wtedy wielki sukces i według określenia Leona Schillera stało się "operą narodową". Na scenie Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zobaczymy je w wersji estradowej.

Wojciech Bogusławski, ur. 9 kwietnia 1757 roku w Glinnem pod Poznaniem, zm. 23 lipca 1829 roku w Warszawie, polski aktor, śpiewak operowy, reżyser, dramatopisarz, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie i założyciel teatru w Kaliszu. Był propagatorem idei oświecenia, należał do loży wolnomularskiej, za swoją twórczość i działalność uznany został "ojcem teatru i opery polskiej". Karierę teatralną rozpoczął w 1778 roku wystawiając operę /Nędza uszczęśliwiona/ na podstawie tekstu Franciszka Bohomolca do muzyki Macieja Kamieńskiego. Trzykrotnie powoływany był na dyrektora Teatru Narodowego w Warszawie. Jak pisze Monika Mokrzycka-Pokora "uważał teatr przede wszystkim za szkołę dobrych obyczajów, traktował go jako trybunę, z której można głosić idee narodowe". Wojciech Bogusławski wystawił między innymi /Powrót posła/ Juliana Ursyna Niemcewicza (1791), swoją kontynuację tego dramatu pt. /Dowód wdzięczności/ /narodu/ (1791), /Szlachcica mieszczaninem/ Józefa Wybickiego (1791) i swojego /Henryka VI na łowach/ (1792). Najsłynniejszym dziełem Wojciecha Bogusławskiego do muzyki Jana Stefaniego jest /Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale/, pierwsza polska opera wystawiona 1 marca 1794 roku w przededniu wybuchu Powstania Kościuszkowskiego. Opera została zdjęta przez cenzurę po trzech przedstawieniach, gdyż publiczność pojęła wszelkie polityczne aluzje, a partie z /Krakowiaków i Górali/ śpiewała niebawem cała warszawska ulica.

Jan Stefani, ur. w 1746 roku w Pradze, zm. 24 lutego 1829 roku w Warszawie, polski kompozytor, skrzypek i dyrygent Opery Narodowej. Był twórcą mszy, oratoriów, jedenastu oper, a także wielu polonezów, mazurków i krakowiaków. Najbardziej znanym dziełem Jana Stefaniego jest opera do libretta Wojciecha Bogusławskiego /Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale/, zawiera ona śmiałe nawiązania do muzyki ludowej i stanowi klasyczny przykład opery wiejskiej, idyllicznej. Znajdują się w niej proste i lekkie utwory przypominające francuskie arie tego okresu, a także mozartowskie fragmenty muzyczne. Karol Kurpiński wspominał tę operę jako wyjątkowo charakterystyczną i nowatorską i sam skomponował własną jej wersję pt. /Zabobon, czyli/ /Krakowiacy i Górale/. Jan Stefani jest też autorem takich oper jak: /Król w kraju rozkoszy/, /Drzewo zaczaytrowane i Frozyna/.

Powiązane:

Dom Kultury LSM

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej