W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert "Sambasim" i "Żywiołak"

Koncert "Sambasim" i "Żywiołak"
Data rozpoczęcia 2007-12-09
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce ACK "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16

Koncert Sambasim to spektakl na żywo w gorącym rytmie Rio de Janeiro i nie tylko, w wykonaniu małej perkusyjnej orkiestry - surdo1 i surdo3 (duże bębny basowe), caixa (werbel), pandeiro (tamburyn), timbal (conga) chocalho lub ganza (grzechotki), agogo (dzwonki), tamborim (bębenek o bardzo wysokim brzmieniu), repinique (bęben centralny dyrygujący), apito (gwizdek) - z dużą dawką energetyzującego śpiewu. Grupa powstała w Lublinie w 2005 roku. Przewodni motyw jej muzyki to Brazylia - rozpala publiczność sambą de enderdo i tradycyjnymi rytmami afrobrazylijskimi. Formację prowadzi dyrygent, który za pomocą systemu znaków aranżuje formę muzyczną podczas pokazu.
---------------------------------------------------------------------
I coś mocniejszego...Projekt Żywiołak wyrósł z fascynacji nurtami muzycznymi określanymi jako heavy-folk, biometal, folkmetal, czy też hard-folk. Dwaj pasjonaci - Robert Jaworski (m.in. twórca „Ich TroLe") i Robert Wasilewski (gitarzysta legendarnego zespołu „Open Folk") zaintrygowani demonologią ludową połączyli swoje siły, by powołać do istnienia Żywiołaka, czyli „muzykę żywiołów". Sfera wierzeń przedchrześcijańskich, jako początek mitów, obrzędów i zachowań kulturowych praktykowanych nawet do dziś (malowanie jajek wielkanocnych, topienie Marzanny, zakaz witania się przez próg, odpukiwanie w niemalowane drewno) stała się dla członków grupy nieprzebranym skarbcem motywów i inspiracji. Stylowo Żywiołak to wypadkowa folku, punku, rockmetalu, akustycznego trans-techno czy drum'n'bass. Muzycy sięgają także do muzyki dub, chillout czy ambient, opierają się na brzmieniu instrumentów dawnych, a także wynalazków techniki, stosują archaiczne i współczesne techniki wokalne.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej