W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Koncert symfoniczny
Data rozpoczęcia 2017-03-24
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Sala koncertowa Filharmonii Lubelskiej, ul. M. Curie-Skłodowskiej 5
Organizator Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie
Udział Płatny
Koszt udziału 30, 25, 20 zł
Kategoria Koncert

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej
Tytus Wojnowicz – obój
Jerzy Salwarowski – dyrygent 
Program:
Z. Kodály – Tańce z Galanty
B. Martinů – Koncert na obój i małą orkiestrę H.353
M. Musorgski – Obrazki z wystawy

Jerzy Salwarowski za pulpitem dyrygenckim występuje od 47 lat. Jest jednym z najwybitniejszych polskich dyrygentów cenionym pedagogiem, był członkiem jury wielu konkursów skrzypcowych. Artysta w Lublinie świętować będzie swoje 70.urodziny. Do jubileuszowego program Maestro wybrał dzieła Kodálya, Martinů i Musorgskiego.
Obok Beli Bartóka, Zolatan Kodály jest głównym przedstawicielem dwudziestowiecznej muzyki węgierskiej. Jego twórczość stanowi syntezę wysokiej jakości techniki kompozytorskiej i stylizowanego folkloru.  Źródłem inspiracji Tańców z Galanty były dawne węgierskie tańce, które zaczerpnął kompozytor z XIX-wiecznego zbioru melodii cygańskich. 
Gdy w 1950 roku Australijczyk czeskiego pochodzenia Jiří Tancibudek zwrócił się do Bohuslava Martinů z propozycją skomponowania dlań koncertu spotkał się z odmową. Kompozytor tłumaczył się natłokiem zajęć, obiecując jednak powrócić do tematu. Słowa dotrzymał, i tak prawykonanie Koncertu na obój i małą orkiestrę odbyła się w Sydney w sierpniu 1956 roku. W marcowym koncercie partię solową zagra Tytus Wojnowicz, artysta o niewiarygodnej sprawności technicznej, znakomicie poruszający się zarówno w obszarach muzyki klasycznej, aż po jazz, etno i muzykę eksperymentalną.  
Powstanie Obrazków z wystawy nie wiąże się z żadnym konkretnym zamówieniem. Modest Musorgski skomponował je po stracie przyjaciela, architekta i malarza Wiktora Hartmanna. W styczniu 1874 roku, znajomi artysty zorganizowali w Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu wystawę jego prac. Zebrano około czterystu rysunków, szkiców dekoracji i kostiumów, projektów architektonicznych i akwarel zmarłego kolegi. Wtedy właśnie narodził się pomysł Obrazków z wystawy, kompozycji przenoszącej nas w świat niezwykłej baśni opowiedzianej w fantastyczny sposób. Cykl 10 miniatur napisany został na fortepian solo. Dzieło Musorgskiego doczekało się kilku orkiestracji. Największą popularność zyskała zwłaszcza ich wersja zinstrumentowana przez Maurice’a Ravela niemal pięćdziesiąt lat później. 

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej