W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert symfoniczny. 200. rocznica śmierci Józefa Haydna

Koncert symfoniczny. 200. rocznica śmierci Józefa Haydna
Data rozpoczęcia 2009-12-04
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5
Kategoria Koncert

ORKIESTRA SYMFONICZNA FL
ŁUKASZ BOROWICZ – dyrygent
ŁUKASZ DŁUGOSZ – flet
AGATA KIELAR-DŁUGOSZ – flet

Program:
D. Cimarosa – Koncert na dwa flety i orkiestrę G-dur
F. Doppler – Andante i rondo
J. Haydn – Symfonia D-dur „Londyńska” nr 104
Bilety: 30, 20 i 15 zł (dla szkół)

Tym razem orkiestra symfoniczna FL wystąpi w towarzystwie utytułowanych flecistów - Agaty Kielar-Długosz i Łukasza Długosza. Zarówno ona, jak i on są laureatami wielu międzynarodowych konkursów, dodatkowo Łukasz Długosz został uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów swojej generacji, a Agata jest stypendystką fundacji Yehudi Menuhina Live Music Now. Łukasz Borowicz, który poprowadzi koncert, jest także uznaną postacią. Od 2006 roku Łukasz Borowicz pełni funkcję pierwszego dyrygenta gościnnego Filharmonii Poznańskiej, a od marca 2007 roku funkcję dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej.
Artystyczne małżeństwo wykona Koncert na dwa flety i orkiestrę G-dur D. Cimarosy oraz Andante i [iRondo F. Dopplera. Bracia Albert Franz i Karl Doppler przeszli do historii jako wielcy wirtuozi gry fletowej. Niewielka różnica wieku oraz zamiłowanie do tego samego instrumentu sprawiły, że często występowali w duecie.
Drugą część koncertu wypełni Symfonia „Londyńska” D-dur op. 104, która w 1795 r. zamknęła symfoniczną twórczość Haydna i jest jednym z jego najwyższych osiągnięć w tej dziedzinie. Bardzo często wykonywane dzieło łączy mozartowską śpiewność z antycypującym Beethovena sposobem przetwarzania tematów: nie całe tematy, lecz ich pozornie mało ważkie motywy stają się przeważnie przedmiotem muzycznego rozwoju. W pogodny nastrój wkradają się jednak poważniejsze tony, przypominające, że muzykę tę pisał zawsze ten sam, ale będący już w jesieni swego życia kompozytor.