W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Koncert symfoniczny w 200. rocznica urodzin Feliksa Mendelssohna – Bartholdy’ego

Koncert symfoniczny w 200. rocznica urodzin Feliksa Mendelssohna – Bartholdy’ego
Data rozpoczęcia 2009-10-09
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5
Kategoria Koncert

ORKIESTRA SYMFONICZNA FL
DORON SALOMON – dyrygent
KERSTIN FELTZ – wiolonczela
laureatka I nagrody i Złotego Medalu na VI Międzynarodowym Konkursie
im. J. S. Bacha w Lipsku, zdobywczyni czołowych lokat na międzynarodowych
konkursach w Belgradzie i Moskwie

Program:
D. Szostakowicz – II Koncert wiolonczelowy
F. Mendelssohn-Bartholdy – V Symfonia „Reformacyjna” D – dur op. 107

Wystawa dokumentalna:
„Józef Haydn – uniwersalny geniusz muzyczny”” - materiały Ministerstwa Kultury Austrii


Bilety: 30, 20 i 15 zł (szkoły)
Bilet wstępu na wystawę: 2 zł


DORON SALOMON – dyrygent
Doron Salomon urodził się w Izraelu, gdzie od najwcześniejszych lat pobierał naukę gry na fortepianie, rogu francuskim i gitarze.
W roku 1974 otrzymał stypendium od Amerykańsko-Izraelskiej Fundacji Kultury na studia za granicą. Podjął studia w Royal College of Music w Londynie w zakresie dyrygentury, kompozycji i gry na gitarze klasycznej. Ukończył dyrygenturę na tamtejszej uczelni uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Zdobył nagrodę Sir Adrian Boult Conducting Prize (Nagrodę im. Sir Adriana Boulta ) w zakresie dyrygentury, a także nagrodę Sir Theodora Stier.W tym czasie uczestniczył też w klasach mistrzowskich dyrygentury prowadzonych przez Maestro Franco Ferrarę w Sienie (Włochy) i Leonarda Bernsteina w Jeruzalem.
Latem 1979 Doron Salomon zdobył pierwszą nagrodę w konkursie zorganizowanym przez Orkiestrę Symfoniczną w Jeruzalem. Dwa tygodnie później otrzymał pierwszą nagrodę w prestiżowym międzynarodowym konkursie dyrygentów w Besancon (Francja).
Sukcesy te przyniosły artyście uznanie i otrrzymał zaproszenia do współpracy od wszystkich orkiestr w Izraelu, w tym Orkiestry Filharmonii Izraela i Orkiestry Kameralnej Izraela.
We Francji dyrygował kilkoma orkiestrami, a wśród nich Pays de Loire, Philharmonique de Radio France, Ile de France, Nancy, National de France, Philharmonique de Larraine i Cote d’Azur.
We wrześniu 1980 zwrócono się do Dorona Salomona w ostatniej chwili aby zastąpił Roberta Crafta na słynnym Festiwalu w Berlinie.Koncert okazał się ogromnym sukcesem. Zaowocował zaproszeniami do współpracy z wieloma renomowanymi orkiestrami, a wśród nich RAI z Mediolanu, Palermo Opera, Sudwestfalische Philharmonie, Helsinki Philharmonic, Shealland Symphony, Scottish Chamber Orchestra, BBC, City Sinfonia of London, Northern Sinfonia of England, Chamber Orchestra of Florence, Radio Symphony of Berlin, Stockholm Opera, Camerata Strumentale Di Milano, Bamberg Symphony, Berlin Chamber Orchestra, Trondheim Symphony, Stuttgart Opera, Gothenburg Symphony i inne.
W latach 1984-1990 Doron Salomon był dyrektorem muzycznym i I dyrygentem Orkiestry Symfonicznej w Gavleborgs (Szwecja)
W latach 1993-1999 Doron Salomon był dyrektorem muzycznym Israel Kibbutz Chamber Orchestra.(Orkiestry Kameralnej Kibuzzu w Izraelu) Poza tym w latach 1994-1996 artysta był I drygentem Orkiestry Filharmonii w Macedonii. W latach 1995-2003 Doron Salomon był dyrektorem muzycznym i I dyrygentem Vogtland Philharmonie w Niemczech. Dyrygował tą orkiestrą na otwarciu Spring Festival (Festiwalu Wiosny) w Pradze w 1996. Na koncercie wykonano z sukcesem III Symfonię Brucknera. Potem nastąpiło tournee po Chinach i Hiszpanii. W ubiegłym roku Doron Salomon otwierał Festiwal Mozartowski na Cyprze. Dyrygował również orkiestrą, która towarzyszyła wybitnemu wirtuozowi skrzypiec Ruggeiro Ricci w tournee po Niemczech z okazji 80 rocznicy urodzin mistrza.
Doron Salomon ma na swoim koncie nagrania z Vogtland Philharmonie – utwory wszystkie na fortepian i orkiestrę Clary Schumann, solistką których była pianistka Elena Margolina i Konzrtstueck na 4 rogi i orkiestrę Roberta Schumanna ze znanym na całym świecie kwartetem (orkiestra Gewandhaus z Lipska). W latach 2003-2005 Doron Salomon był dyrektorem muzycznym i I dyrygentem Musica Nova Consort. W maju 2005 artysta otrzymał nominajcę na stanowisko dyrektora muzycznego i I dyrygenta Israel Sinfonietta-Beer Sheva.


KERSTIN FELTZ – wiolonczela
Kerstin Feltz urodziła się w Jenie. Pierwsze lekcje gry na wiolonczeli pobierała w wieku lat pięciu. Uczęszczała do Spezialschule für Music w Weimarze będąc uczennicą Lieselotte Pieper, a następnie studiowała na tamtejszej Hochschule für Musik „Franz Liszt”.
Następnie ukończyła dodatkowe studia w moskiewskim Konserwatorium im. Czajkowskiego u Walentiny Fejgin, u której była asystentką w latach 1985-87. Ważne impulsy dla swojego dalszego rozwoju artystycznego otrzymała wówczas także od Erkki Rautio, Heinricha Schiffa, Borisa Pergamenschikowa i innych.
Od tego czasu podczas tournee koncertowych Kerstin Feltz objechała całą Europę, Stany Zjednoczone, była w Meksyku, na Cyprze, w Chinach, Japonii i Turcji, gdzie podczas cenionych recitali i koncertów z renomowanymi orkiestrami zawsze fascynowała słuchaczy swoim szczególnym oddziaływaniem i oddaniem się muzyce.
O jej pozycji wybitnej wiolonczelistki świadczą liczne wyróżnienia: złoty medal na VI Międzynarodowym konkursie im. Jana Sebastiana Bacha w Lipsku w wieku lat 18, nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym w Markneukirchen w 1979 r. i w Belgradzie 1984 r., na Konkursie im. Pablo Casalsa w Budapeszcie w roku 1985 oraz na Międzynarodowym Konkursie im. Czajkowskiego w Moskwie w roku 1986.
Obok dużej ilości nagrań radiowych i telewizyjnych Kerstin Feltz zaprezentowała kilka płyt kompaktowych, z których na entuzjastyczne przyjęcie ze strony słuchaczy zasłużyły: nagrania solowe Kodalego, Regera i Ysayego, muzyka kameralna z towarzyszeniem fortepianu Schumanna, Francka, Straussa, Mendelssohna, Schuberta i innych oraz nagranie zawierające wszystkie solowe suity na wiolonczelę autorstwa Jana Sebastiana Bacha.
Artystka szczególnie ceni sobie nagranie dokonane z Vogtland Philharmonic Orchestra Greiz/Reichenbach pod dyrekcją Doron Salomon (C. Saint-Saëns, E. Lalo, P. Sarasate).
Od 1994 roku Kerstin Feltz jest profesorem Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu (Austria). Artystka gra obecnie na wiolonczeli Giovanniego Grancino – instrumencie pochodzącym z początku XVIII wieku.