W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Mały Most: Warsztat naukowca

Mały Most: Warsztat naukowca
Data rozpoczęcia 2014-06-22
Godzina rozpoczęcia 12:00
Miejsce Most im. inż. Mariana Lutosławskiego
Kategoria Akcja

Informacje i zapisy na Moście Kultury oraz mailowo: malymost@gmail.com

Informacje i zapisy na Moście Kultury oraz pod adresem mailowym: malymost@gmail.com
Prowadzenie: Mobilna Nauka

Specyfika warsztatów polega na samodzielnym wykonywaniu prostych doświadczeń przez dzieci po wcześniejszym instruktażu prowadzącego. Warsztaty będą prowadzone na stanowisku przygotowanym przez organizatorów imprezy, dlatego po stronie organizatora stoi zapewnienie prowadzącym i uczestnikom warsztatów bezpieczeństwa i sprzyjających warunków pracy.

Warsztaty zostaną podzielone na trzy moduły:
1. Domowe laboratorium chemiczne
Warsztaty dostarczą dużo wiedzy praktycznej na temat prostych substancji chemicznych oraz ich wykorzystania. Dowiemy się, jakie właściwości posiadają kwasy, zasady i sole. Uczestnicy dowiedzą się, jak domowym sposobem wykonać lampę z lawą lub napompować balonik z wykorzystaniem reakcji chemicznej. Dzieci będą mogły zamienić wodę w „sok z gumijagód” oraz zapoznać się z innymi substancjami i papierkami zmieniającymi kolor. Wykonają także chemicznego kameleona.

2. Fizyczne iluzje optyczne
Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, czym są iluzje optyczne i poznają różne ich rodzaje. Dowiedzą się, czym są barwy podstawowe i dopełniające, a następnie przekonają się, jak wzajemne zestawienie różnych barw wpływa na ich odbiór przez ludzkie oko. Podczas warsztatów pokażemy też wiele przykładów iluzji związanych z zaburzeniem kształtu. Na koniec dzieci dowiedzą się, jak można uzyskać iluzję trójwymiarowości na powierzchni płaskiej i samodzielnie wykonają proste obrazki w 3D.

3. CSI – Kryminalne zagadki Lublina
Podczas warsztatów kryminalistycznych uczestnicy dowiedzą się, czym jest daktyloskopia, traseologia, cheiloskopia, otoskopia oraz inne badania kryminalistyczne, a także w przypadku jakich przestępstw są one przeprowadzane. Dzieci będą mogły samodzielnie ujawnić własne odciski palców, a także wykonać ichnogram i określić parametry własnego chodu. Uczestnicy zbadają również ślady zebrane z zainscenizowanego miejsca przestępstwa.