W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Mikołaj Trzaska Solo – koncert w ramach Cyklu „Peryferia”

Mikołaj Trzaska Solo – koncert w ramach Cyklu „Peryferia”
Data rozpoczęcia 2016-02-06
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”, ul. Judyma 2a, Lublin
Udział Płatny
Koszt udziału Bilety w cenie 5 zł do kupienia na godzinę przed koncertem.
Kategoria Spotkanie

Mikołaj Trzaska to ikona jazzowej awangardy w Polsce. Na stałe związany z Gdańskiem, odbywa bliskie i dalekie podróże muzyczne w poszukiwaniu wspólnego mianownika pomiędzy muzyką chasydzką i współczesną muzyką improwizowaną. Saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor. Wyrósł na gruncie yassu – artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego jazzowego środowiska. Wraz z grupą przyjaciół muzyków zmienili oblicze polskiej muzyki jazzowej. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu – legendarnej Miłości oraz równie kreatywnego Łoskotu. Choć impet yassu dawno wygasł, dzięki swojemu unikalnemu językowi muzycznemu stał się znaczącą postacią międzynarodowej sceny muzyki improwizowanej. W DDK „Węglin” usłyszymy Trzaskę grającego solo. Jego instrumentarium to klarnet basowy oraz saksofon altowy. Repertuar koncertu stanowią autorskie utwory, które pojawią się już wkrótce na solowym albumie artysty.

Trzaska jest liderem kwartetu klarnetowego IRCHA, międzynarodowego kwartetu – Inner Ear, członkiem orkiestry Resonance – Kena Vandermarka, Magic – Joe McPhee czy tria Shofar z Raphaelem Rogińskim i Maciem Morettim – wykonującego muzykę żydowską. Przede wszystkim realizuje się na gruncie radykalnego współczesnego jazzu free. Podróżuje po świecie, współpracując z tuzami światowej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Setvem Swellem, Timem Daisy, Peterem Friisem Nielsenem, Per Ake Holmlandreem, Clementine Gasser, Petem Ole Jorgensenem, Michaelem Zerangiem, Franzem Houtzingerem, Jayem Rosenem, Domikiem Duvalem, Markiem Sandersem. Nagrał około czterdziestu płyt.

O Cyklu „Peryferia”: Węglin znajduje się na obrzeżu miasta, z dala od jego zgiełku i pośpiechu, a bliżej przyrody. Nadaje to dzielnicy inny rytm, sprzyjający spotkaniom i rozmowom. W ramach muzycznego cyklu „Peryferia” prezentujemy działania i twórców, którzy omijają centrum, zarówno w rozumieniu geograficznym, jak i mentalnym. Artystów, którzy mają duży wpływ na oficjalne nurty muzyki jednocześnie pozostając na ich uboczu. Pomysłodawcą i kuratorem Cyklu „Peryferia” jest Sławomir Księżniak, Dyrektor DDK „Węglin”.