W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nadzwyczajny Koncert Oratoryjny "Mesjasz"

Nadzwyczajny Koncert Oratoryjny "Mesjasz"
Data rozpoczęcia 2009-12-18
Godzina rozpoczęcia 19:00
Miejsce Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie, ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5
Kategoria Koncert

Koncert z okazji 250. rocznicy śmierci Georga Friedricha Haendla.


ORKIESTRA SYMFONICZNA FL
MAREK TOPOROWSKI – dyrygent/ klawesyn
MARTA BOBERSKA - sopran
NINA NOWAK – alt
TOMASZ KRZYSICA – tenor
JACEK OZIMKOWSKI – bas
ANNA KAPOL – organy
SUBTILIOR ENSEMBLE
PIOTR ZAWISTOWSKI – kierownik artystyczny
ZESPÓŁ A CAPPELLA „LEPOLIS” (Lwów)
ROMAN STELMASZCZUK – kierownik artystyczny
LUDMYLA KAPUSTINA – przygotowanie chóru

Program:
G. F. Haendel – Oratorium „Mesjasz”
Bilety: 50, 30 i 20 zł

Ponad 30 oratoriów Haendla stanowi najcenniejszą pozycję w jego twórczości; napisał je późno, bo dopiero po 54. roku życia. Doświadczony mistrz, posiadł już tajemnicę sugestywnego i niezawodnego oddziaływania na słuchacza. Oratoria Haendla nie tworzą stylistycznie jednolitej grupy. Każde oratorium ma inny charakter i nastrój. Wspólna prawie wszystkim jest biblijna tematyka. Wybrał ją Haendel nie z pobudek religijnych, lecz dlatego, że była znana świetnie narodowi angielskiemu, dla którego pisał swoje dzieła. Przy tym oratoria Haendla mimo swej wyjątkowej dramatyczności nie były dziełami scenicznymi. Przeciwstawiając je – choć może nieświadomie – ówczesnym operom włoskim, musiał kompozytor przemawiać do wyobraźni słuchacza, a takie imiona, jak Estera, Saul, Samson, Salomon, zwracały ją w kierunku dobrze znanym. Skromny wątek treściowo-dramatyczny uzupełniał sobie każdy słuchacz sam, a fantazję jego pobudzała pełna wyrazu i napięcia świetna muzyka. Dzięki niej oratoria Haendla przeszły zwycięsko próbę czasu, zachowując w dużej części do dziś świeżość. Najcelniejszymi z nich i najpopularniejszymi są wykonywany w Filharmonii „Mesjasz”, a także „Samson” i „Juda Machabeusz”
Oratorium „Mesjasz” zajmuje wyjątkowe miejsce wśród dzieł Haendla. Jemu też zawdzięcza kompozytor światową sławę. Olbrzymia partytura powstała w 2 tygodnie, od 29 VIII do 14 IX 1741 r. Genialny był talent Haendla, który spontanicznie stworzył najznamienitsze ze swoich dzieł właśnie wówczas, kiedy zdawało się, że na skutek perfidnych intryg jego stanowisko i kariera artystyczna są całkowicie złamane. Nosząc się wtedy z zamiarem opuszczenia na zawsze niegościnnej Anglii, która dziś czci go jako swojego największego kompozytora, przyjął Haendel zaproszenie z Irlandii na szereg koncertów w Dublinie. Z tym też miastem związała się historia „Mesjasza”; skomponowany dla Irlandczyków, z myślą, aby „ofiarować temu szlachetnemu i uprzejmemu narodowi coś nowego”, wykonany został po raz pierwszy w Dublinie 13 IV 1742. Już z okazji próby generalnej pisano, że „jest to najdoskonalsza kompozycja, jaką kiedykolwiek słyszano”, a już po premierze, że: „Brak słów, aby opisać wzniosłą rozkosz, jaką sprawiło dzieło tłumnie zebranym słuchaczom. Dostojność, wspaniałość i subtelność, wsparte najbardziej budującymi, majestatycznymi i wzruszającymi słowami tekstu, współdziałały, by porwać i oczarować zachwycone serca i uszy”.

Źródło: www.filharmonia.lublin.pl

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej