W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Otwarte spotkanie: Karol Tymiński

Otwarte spotkanie: Karol Tymiński
Data rozpoczęcia 2015-06-13
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Centrum Kultury w Lublinie, ul. Peowiaków 12
Kategoria Widowisko

W 2015 roku zapraszamy na VII edycję Maat Festival „Kantor Now”, która poświęcona będzie badaniom fenomenu twórczości Tadeusza Kantora. Zaprosiliśmy artystów, dla których szczególnie ważny jest dorobek teatru Cricot 2 oraz postać Tadeusza Kantora jako wciąż aktywnego inspiratora.
W ramach Festiwalu zapraszamy do udziału w lekcjach tańca z naszymi gośćmi. Każdy z rezydentów przeprowadzi otwartą lekcję tańca, opartą na własnej metodzie pracy z ciałem. Drugim rezydentem tegorocznej edycji będzie Karol Tymiński.

godz. 10.00: lekcja tańca (Sala prób nr 3)
godz. 18.00: otwarte spotkanie, prowadzenie: Tomasz Bazan (Sala prób nr 2)

O lekcji:
Zajęcia z Karolem Tymińskim będą skupiały się przede wszystkim na obserwacji ciała jako źródła ruchu, który może zostać wykorzystany w pracy choreograficznej. Ciało rozumiane jako skupisko różnych elementów, mechanizmów posłuży jako pole do fizycznych eksperymentów. Ich celem będzie odkrycie fizycznych możliwości i ograniczeń. Tancerze poddający badaniom swoją fizyczną strukturę będą przedstawieni metodom pracy graniczącym z medytacją.

Karol Tymiński jest warszawskim choreografem/performerem, współtwórcą Centrum w Ruchu, absolwentem Performing Arts Research and Training Studios (P.A.R.T.S.) w Brukseli i Warszawskiej Szkoły Baletowej. Tymiński w swoich pracach przedstawia ideę performera jako naczynia, które może być wypełnione każdą ideą lub historią. Jego postacie często oscylują pomiędzy różnymi rolami, kobiecością, męskością czy nawet poza płciową definicją. Rozwijając swój język choreograficzny, odchodzi od formalnych założeń. Skłania się ku eksploracji mechanizmów ruchu, których ostateczna forma staje się wypadkową tych poszukiwań. Prowadzą one ku obserwacji ciała jako źródła ruchu i głównego medium. W swoich pracach Tymiński pozwala na zgłębienie fizycznych aspektów performera niemalże na poziomie tkankowym. Ciało, jego struktura, ograniczenia, następujące w nim procesy stają się polem do eksperymentu, czyniąc je niemalże głównym tematem spektaklu. Starając się sięgnąć emocji performera, penetrując jego fizyczność, artysta mówi o ludzkiej kondycji. Działania te mają często wymiar rytualny, tak jak w spektaklu „Beep”, który podczas Festiwalu ImPulsTanz 2014 został uznany przez Helmuta Ploebsta na łamach “Der Standard” za jeden z najbardziej radykalnych i ekscytujących spektakli ostatnich lat.
Artystyczne działania Karola zostały docenione poprzez wsparcie ze strony Komisji Europejskiej, Open Latitude, Stary Browar Nowy Taniec, Fundację Ciało/Umysł, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ImPulsTanz, Advancing Performing Arts Project (APAP), Tanzfabrik Berlin, Instytut Muzyki i Tańca, Movement Research, Mica Moca, Instytut Adama Mickiewicza, Fundację Burdąg i Prezydenta Miasta Radom.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej