W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Podsumowanie Europejskich Warsztatów Urbanistycznych 2008

Podsumowanie Europejskich Warsztatów Urbanistycznych 2008
Data rozpoczęcia 2008-11-20
Godzina rozpoczęcia 17:00
Miejsce Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5A
Kategoria Spotkanie

Prezentacja projektów zagospodarowania wschodniej części Lublina.
Młodzi architekci i urbaniści z całego świata (16 autorów) zaprezentują swoje projekty w postaci plansz i makiet oraz pokazów multimedialnych. Prezentacje te będą punktem wyjścia do debaty moderowanej przez Marcina Skrzypka.

Pomysł na StadsLab (europejskie warsztaty urbanistyczne) powstał na uniwersytecie Fontys w Tilburgu w Holandii. Jest to międzynarodowy projekt badawczy skierowany do średniej wielkości miast Europy. Stanowi on centrum wymiany wiedzy, a warsztaty realizowane w jego ramach skierowane są do urbanistów i architektów, zarówno dla profesjonalistów jak i studentów. Program ten ma tworzyć sieć połączeń, (sieć współpracy) oraz wypracowywać wspólne metod pracy i działania których efektem ma być kształtownice spójnych, zrównoważonych i przyjaznych (udanych) środowisk miejskich. StadsLab to korzyści dla miast zarówno z wyników warsztatów (projektów urbanistycznych, planów strategicznych które mogą stać się podstawą do rozwoju miast) jak i szkolenia fachowców.

W tym roku warsztaty StadsLab skierowane są do młodych architektów i urbanistów. Po raz drugi projekt realizowany w ramach warsztatów dotyczy Lublina. Tematyka którą obejmuje to Lublin jako miasto studentów i nauki. Młodzi specjaliści spróbują zmierzyć się z problemami jak zachęcić studentów do pozostania w Lublinie poprzez stworzenie atrakcyjnej przestrzeni do życia i pracy, jak wykorzystać uczelnie jako katalizatory rozwoju oraz jak połączyć naukę z przedsiębiorczością i biznesem.
Projekt zaproponowany dla wschodnich dzielnic Lublina ma być alternatywą dla dotychczasowych pomysłów na ich zagospodarowanie. Ma zachęcić do dyskusji na temat tej dość zdegradowanej i równoczesne rozwijającej się części miasta. Obszar ten dzięki lokalizacji specjalnej strefy ekonomicznej oraz lotniska i obwodnicy zyskał bardzo duży potencjał. Ale także właściwe zagospodarowanie nie pozostaje bez znaczenia dla jego przyszłości i możliwości rozwoju, również całego miasta. Atrakcyjna przestrzeń do życia i pracy, dobra dostępność komunikacyjna, ciekawy program funkcji oraz zagospodarowania bazujący na lokalnych uwarunkowaniach, proekologiczne rozwiązania to propozycje jakie powstają na warsztatach.

W Projekcie udział wzięli:
Juliano Cordano, Brazylia
Miljana Marinković, Serbia
Cora Alfonso, Holandia
Jadwiga Wojciechowska, Polska
Tomasz Szot, Polska
Jelena Stanišić, Serbia
Elena Pavlova, Bułgaria
Alda Alagic, Holandia