W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Secesja – tradycja i innowacja" – wykład plenerowy

"Secesja – tradycja i innowacja" – wykład plenerowy
Data rozpoczęcia 2013-05-05
Godzina rozpoczęcia 11:00
Godzina zakończenia 13:00
Miejsce Plac Litewski
Kategoria Wykład

Drugi wykład dr arch. Grażyny Michalskiej, poświęcony jest secesji.
„Gdy poruszamy się w centrum Lublina pośród eklektycznych kamienic, wyjątkową i miłą oku ozdobnością zwracają naszą uwagę eleganckie budowle secesyjne. Styl ten, jakkolwiek wydaje się dobrze znany, ciągle ma swoje tajemnice przyciągające badaczy. Chociaż powstał już ponad 100 lat temu jako pierwszy styl nowoczesny, a swoją popularność w Polsce w zasadzie definitywnie zakończył do I wojny światowej, stale budzi zainteresowanie. W ostatnich latach bywa znowu inspiracją dla architektów! Miłośnicy architektury oraz twórcy powinni zatem przypomnieć sobie genezę secesji, towarzyszącą jej ideologię oraz pochodzenie szeroko rozpowszechnionych charakterystycznych form i motywów dekoracyjnych „stylu giętej linii”. Francuskie określenie „art nouveau” (sztuka nowa) wskazuje na naczelną zasadę secesji, czyli zerwanie z tradycją. Czy tak było w istocie? Czy uwolniono się w pełni od dziedzictwa form klasycznych? Jaką wartość historyczną i artystyczną osiągnęły budowle lubelskie wzniesione w tamtej epoce? Kim byli jej lokalni twórcy? Na te i inne pytania odpowie wykład plenerowy. Uczestnicy powędrują ulicami Peowiaków, H. Kołłątaja, 3 Maja, Krakowskim Przedmieściem i ul. Chopina”.

Spotkanie uczestników o godz. 11.00 przy Pomniku Unii Lubelskiej na placu Litewskim, koniec trasy ok. godz. 13 przy kościele pobrygidkowskim, ul. Narutowicza. Obowiązują zapisy w LOITiK.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej