W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Śniadanie prasowe i debata na temat integracji społecznej cudzoziemców i migrantów w Lublinie

Śniadanie prasowe i debata na temat integracji społecznej cudzoziemców i migrantów w Lublinie
Data rozpoczęcia 2014-05-26
Godzina rozpoczęcia 10:00
Kategoria Debata

Czy Lublin jest gotowy na scenariusz, w którym musimy przyjąć większą liczbę migrantów, co w obliczu sytuacji na Ukrainie, wydaje się prawdopodobne? Czy jesteśmy na to gotowi jako miasto i jego mieszkańcy? Czy mamy wypracowane rozwiązania systemowe w tym zakresie? Jak jest z wrażliwością społeczną i odbiorem cudzoziemców przez nasze społeczeństwo? Jaką rolę odgrywają w tej sprawie media? Czy określenie „Lublin wielokulturowy”, które przez wieki przynosiło naszemu miastu chlubę, jest jeszcze aktualne?

Podczas śniadania prasowego będziemy debatować o tym, jaki jest obraz cudzoziemców w mediach, w jaki sposób informują one o cudzoziemcach i migrantach, jak wpływają na ich integrację społeczną w społeczeństwie przyjmującym? Chcemy również podjąć temat, czy Lublin jest gotowy na przyjęcie większej grupy migrantów? Specjaliści i specjalistki w tej dziedzinie zaprezentują działania i rozwiązania w tym zakresie, między innymi kampania Studiuj w Lublinie, projekt Lublin dla wszystkich i inne.

Śniadanie prasowe adresowane jest do przedstawicieli i przedstawicielek lubelskich mediów, lubelskich mniejszości narodowych i etnicznych oraz organizacji pozarządowych. Wezmą w nim udział także osoby reprezentujące Urząd Miasta Lublin i miejskie instytucje zajmujące się tematyką cudzoziemców, migrantów oraz tematem wielokulturowości.

Śniadanie potrwa 60 minut. Następnie będzie możliwość indywidualnej rozmowy dziennikarzy z osobami zajmującymi się problematyką integracji społecznej cudzoziemców i migrantów w Lublinie.

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich, niemniej jednak prosimy o potwierdzenie przybycia drogą e-mailową lub telefoniczną do dnia 23 maja br. do godziny 18:00. Osoba do kontaktu: Michał Wójcik, e-mail: m.wojcik@eds-fundacja.pl oraz tel. 504 590 086 lub 81 534 61 91.

Śniadanie prasowe i debata jest działaniem w ramach projektu ImpleMentoring - City-to-city support for migrant integration, którego celem jest poprawa społecznej percepcji migracji i wielokulturowości oraz umożliwienie miastom europejskim, w szczególności z państw członkowskich z Europy Środkowej, Wschodniej i Południowej, zniwelowanie braków w polityce i praktyce integracji migrantów. Projekt ten jest realizowany przez sieć miast europejskich EUROCITIES, natomiast w Lublinie przez Europejski Dom Spotkań – Fundację Nowy Staw we współpracy z Urzędem Miasta Lublin.

Scenariusz śniadania prasowego

10:00 Rozpoczęcie spotkania i powitanie wszystkich uczestników – Michał Wójcik – Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw
10:05 Debata, którą poprowadzi Tomasz Rakowski – dyrektor TVP Lublin

Część pierwsza (około 25 minut): Jaki jest obraz cudzoziemców i migrantów w mediach? Jak media wpływają na proces integracji tych osób ze społeczeństwem przyjmującym? Pokazanie pozytywnych i mniej pozytywnych przykładów. Refleksja nad tym, co można zrobić lepiej. Wymiana doświadczeń.

Część druga (około 35 minut): Czy Lublin jest gotowy na przyjęcie większej liczby migrantów?

Podsumowanie debaty. Zakończenie oficjalnej części śniadania prasowego. Zaproszenie do indywidualnych rozmów i kontaktów.

Uczestnicy debaty:

- Monika Budka – Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
- Anna Dąbrowska – Prezeska Stowarzyszenia Homo Faber
- Iwona Haponiuk - Zastępca Dyrektora Wydziału Sportu i Turystyki, Urząd Miasta Lublin
- Violetta Kędzierska – Dyrektor Ośrodka dla Cudzoziemców w Lublinie
- Nastia Kinzerska – Fundacja Kultury Duchowej Pogranicza
- Anna Krawczyk – kierownik działu Edukacji Kulturalnej Centrum Kultury w Lublinie
- Grzegorz Kuprianowicz – Prezes Towarzystwa Ukraińskiego
- Ks. Mieczysław Puzewicz – dyrektor Radia eR
- Małgorzata Piasecka – Redaktor Naczelna Radia Centrum
- Elżbieta Rojek – Stowarzyszenie Dla Ziemi
- Tomasz Sieniow – Prezes Zarządu Fundacji Instytut na rzecz Państwa Prawa
- Piotr Skrzypczak – Kampania Lublin dla wszystkich
- Anna Szadkowska – Ciężka – Urząd Miasta Lublin
- Anna Szczygieł - Fundacja Solidarności Globalnej
- Magdalena Przytuła – Centrum Wolontariatu
- Michał Wójcik – Europejski Dom Spotkań – Fundacja Nowy Staw

Do debaty i udziału w śniadaniu zaproszono także przedstawicieli lubelskich mediów:

- Radio Lublin
- Radio Centrum
- Radio eR
- Radio Free
- Kurier Lubelski
- Dziennik Wschodni
- Gazeta Wyborcza
- Tygodnik Nowy Tydzień
- Telewizja Polska oddział w Lublinie

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej