W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spektakle grup teatralnych filologii romańskich z Lublina, Warszawy i Krakowa - odsłona I

Spektakle grup teatralnych filologii romańskich z Lublina, Warszawy i Krakowa - odsłona I
Data rozpoczęcia 2008-04-16
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka", ul. Radziszewskiego 16
Kategoria Spektakl

18:00 – 18:35 Spektakl grupy teatralnej Les Chaises Volantes, „Ile jeszcze do świateł” (UMCS / KUL)
18.45 - 19.15 Spektakl grupy teatralnej Les Capricieuses, "Une lettre bien tapée" (UJ)
- godz 19.15 degustacja potraw francuskich
==========================================
Les Chaises Volantes – Jeszcze ile do swiateł?
Spektakl napisany i wyreżyserowany przez Rachel Bertout, w wykonaniu Les Chaises Volantes, grupy teatralnej złożonej ze studentów filologii romańskiej Uniwersytetu Marii
Curie-Skłodowskiej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II.
Latające krzesła, bo takie jest tłumaczenie nazwy grupy, spotkały się po raz pierwszy w listopadzie 2006 roku. W tym czasie podjęła prace nad spektaklem „Quelque chose qui
cloche”- kombinacji kilku skeczy Jean-Michel Ribes’a. Premiera sztuki odbyła sie 31 marca 2007 roku w Kawiarni Artystycznej Hades,w trakcie trwania Dni Frankofonii.
Polski tytuł w spektaklu francuskojezycznego wynika z pewnej lubelskiej anegdoty:
Siedząca na końcu autobusu starsza kobieta, z opasłym tomem na kolanach, nagle wykrzykuje to pytanie w stronę kierowcy, dodając, że nie znosi tracić swojego czasu.
Dziwne stwierdzenie, które oddaje całkowicie współczesny ból c z e k a n i a stwierdzenie, które coraz mniej akceptujemy i które zawiera w sobie pragnienie przywłaszczenia sobie czasu: "Kompletnie nie mam czasu, nie chcę tracić nawet najmniejszej chwili , nie znoszę tracić mojego czasu".
Les Capricieuses - w ramach działalności Koła Naukowego Romanistów Studentów UJ w 2006 roku powstała sekcja teatralna, która pod nazwa Les Capricieuses zajmuje się przygotowaniem na festiwale i inne imprezy kulturalne sztuk należących do klasycznego repertuaru teatru francuskiego. Pierwszym sukcesem zespołu był występ w Café Molière podczas Dni kultury francuskiej w Krakowie 19 kwietnia 2007, kolejnym zaś udział w XVI Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Francuskojęzycznych (przedstawienie otwierające Festiwal) 23 kwietnia 2007 roku.
Les Capricieuses udało sie równie nawiązać współprace z Association des Etudiants en Polonais Uniwersytetu w Orleanie, czego owocem jest wyjazd grupy do Orleanu na Dni kultury polskiej (Soirées polonaises) na przełomie marca i kwietnia 2008 roku, gdzie wystawi przygotowaną sztukę oraz spotka sie z francuskim teatrem studenckim Bath’Art. Ponadto, zespół redaguje artykuły związane z tematyka teatralna (tłumaczenia dzieł, recenzje, analizy) w czasopiśmie studentów romanistyki UJ Roman.
Grupa składa sie ze studentek filologii romańskiej, które, dzięki ogromnej pasji i miłosci do teatru oraz literatury francuskiej, a także własnym pomysłom i energii, mają zamiar rozwinąć działalność sekcji i poszerzyć ja w najbliszej przyszłosci o wykłady
studenckie poświęcone zagadnieniom sztuki teatralnej. Skład grupy: Olga Bartosiewicz, Lucyna Biesaga, Karolina Czarnecka, Monika Gorczyca, Luiza Szpatowicz, Katarzyna Wójtowicz
O przedstawieniu:
reż: Olga Bartosiewicz, występują: Karolina Czarnecka, Luiza Szpatowicz.
O autorze:
Sacha Guitry - właść. Alexandre Georges-Pierre Guitry, aktor, komediopisarz, reżyser teatralny i filmowy, scenarzysta i autor dialogów, syn wielkiego aktora Luciena Guitry, urodził sie 21 lutego 1885 roku w Sankt Petersburgu; autor ponad 150 sztuk; uwielbiany przez publiczność, niedoceniany przez krytyków; styl Guitry’ego charakteryzuje błyskotliwy, a i nierzadko cięty humor oraz umiejętność przedstawiania z odpowiednim dystansem relacji międzyludzkich (zwłaszcza między kobieta a mężczyzną), dzieki czemu w teatrze współczesnym jego sztuki przeżywają drugi renesans.
O przedstawieniu:
Une lettre bien tapée to błyskotliwa komedia o zaskakującym zakończeniu, porywająca widzów od pierwszych chwil pojawienia się bohaterów, Podróżnego i Sekretarki, na scenie. Choć jest to utwór o wyjątkowo niewielkich rozmiarach, z pewnością należy do gatunku tzw. pièce bien faite i to własnie zwięzłość tej sztuki staje sie jej ogromna zaletą.
Dzieki temu dialogi, oparte na pełnych lekkości szybkich replikach, stanowią podstawę akcji i to w nich przejawia sie komizm i humor własciwy Guitry’emu.