W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie poświęcone prezentacji „Oka Cadyka”

Spotkanie poświęcone prezentacji „Oka Cadyka”
Data rozpoczęcia 2015-02-10
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Restauracja Hades Szeroka, ul. Grodzka 21
Kategoria Spotkanie literackie

W sobotę, 24 stycznia upłynie już 10 lat od śmierci prof. Władysława Panasa (28.03.1947-24.01.2005). Z tej okazji na rynek trafi nowe wydanie „Oka Cadyka” w wersji polsko-angielskiej, przygotowane przez Warsztaty Kultury. Premiera odbędzie się 10 lutego w restauracji Hades Szeroka.

Władysław Panas urodził się 28 marca 1947 roku w Dębicy, niedaleko Kołobrzegu. Studiował i pracował na KUL-u. Był profesorem zwyczajnym, teoretykiem i historykiem literatury, a także wybitnym badaczem twórczości Brunona Schulza, Józefa Czechowicza oraz tradycji żydowskiej w polskiej literaturze i kulturze. Do Lublina trafił za czasów studenckich. Lublin był dla niego początkowo prowincjonalnym miastem, nie wybrał go z własnej woli, a raczej został na niego skazany, lecz 25 lat później powiedział, że miasto, w którym żyje, jest magiczne.

Panas widział Lublin jako Miasto–Księgę, podobnie jak Dostojewski Petersburg czy Franz Kafka Pragę. Planował napisać alternatywny przewodnik po Lublinie. Chciał zaprezentować w nim magiczną osobliwość miasta, odsłonić ukrytą aurę i ducha. Niestety, powstały tylko cztery rozdziały, wątki dzieła. „Oko Cadyka” jest jednym z nich, ale wiodącym oraz jedynym, który za życia autora ukazał się w wydaniu książkowym (Wydawnictwo UMCS 2004, pierwodruk: Kresy, 1999). Warsztaty Kultury w Lublinie z okazji 10 rocznicy śmierci autora przygotowały nowe, polsko-angielskie wydanie, z ciekawymi ilustracjami zestawiającymi Lublin dawny i współczesny.

We wtorek, 10 lutego o godz. 18.00 w restauracji Hades Szeroka odbędzie się spotkanie poświęcone prezentacji „Oka Cadyka”. Udział weźmie wielu zaproszonych gości, w tym rodzina Profesora oraz między innymi prof. Monika Adamczyk-Garbowska z Zakładu Lingwistyki Stosowanej UMCS, prof. Andrzej Tyszczyk, Dyrektor Instytutu Filologii Polskiej KUL, prof. Jan Hudzik, Kierownik Zakładu Filozofii i Socjologii Polityki UMCS, Ewa Zarzycka, artystka z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, dr Wiera Meniok z Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Drohobyczu na Ukrainie oraz Grzegorz Józefczuk ze Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza.

Wstęp wolny