W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Spotkanie z Cyklu „Dlaczego Mona Lisa się uśmiecha?”

Spotkanie z Cyklu „Dlaczego Mona Lisa się uśmiecha?”
Data rozpoczęcia 2015-04-30
Godzina rozpoczęcia 18:00
Miejsce Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin", ul. Judyma 2a
Kategoria Akcja

Skończone-nieskończone arcydzieło – „Pieta Rondanini” Michała Anioła – spotkanie z Cyklu „Dlaczego Mona Lisa się uśmiecha?”

Michał Anioł przez całe życie wracał do motywu Piety, a każda z jego realizacji odbiegała od tradycyjnych przedstawień tego tematu. „Nie dźwigniesz Matko swego Syna/ Ja nie oddzielę Go od skały/ Już nie mam zresztą dłut” – śpiewał Jacek Kaczmarski o rzeźbie, która powstała pod koniec życia Michała Anioła i uważana jest za niedokończoną. Podobnie jak w przedstawieniach „Jeńców” przeznaczonych na nagrobek papieża Juliusza II, niedopracowane postaci wydają się „wyzwalać” z bloku marmuru, „oddzielać od skały”. Czy efekt ten jest rzeczywiście wynikiem niedokończenia prac przez artystę, czy kryje się za tym coś więcej?

Kuratorka cyklu:
dr Anna Głowa – asystentka w Katedrze Historii Sztuki Starożytnej i Wczesnochrześcijańskiej KUL. Zajmuje się sztuką późnoantyczną, szczególnie zagadnieniem kontynuacji tradycji starożytnej i jej przeobrażeń w późnym antyku, a także recepcją sztuki starożytnej w późniejszych epokach.

O cyklu:
Istnieją dzieła natychmiast rozpoznawalne przez ludzi na całym świecie, nawet przez tych nieinteresujących się sztuką. Stulecia po swoim powstaniu nie przestają fascynować i żyć kolejnymi życiami w reinterpretacjach późniejszych artystów, a także w popkulturze i reklamach. Jednocześnie zdarza się, że te najbardziej znane dzieła są zarazem najbardziej nieznane. Na czym polega ich tajemnica? Zachęcamy do wspólnego zastanowienia się nad ich zagadkami. Kuratorką cyklu jest dr Anna Głowa. Pomysłodawcą cyklu jest Mateusz Nowak.

wstęp wolny!

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej